Κυριακή, 30 Οκτωβρίου 2016

Τελετής Απονομής Βραβείων Χρυσός Πήγασος στο 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου ΓΕΦΥΡΕΣ στο Ναύπλιο

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 10:50:00 π.μ. |
Τελετής Απονομής Βραβείων Χρυσός Πήγασος στο 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου ΓΕΦΥΡΕΣ στο Ναύπλιο
Η αυλαία έκλεισε για το 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Πελοποννήσου 'Γέφυρες' εχθές με μια σεμνή τελετή στη κατάμεστη αίθουσα του Βουλευτικού στο Ναύπλιο. Την τελετή παρουσίασε η ηθοποιός Ελένη Πετροπούλου. Το οπτικοακουστκό μέρος επιμεληθηκε ο Σωκράτης Λαμπρόπουλος, Διευθυντής Σπουδών στα Εργαστήρια Ελεύθερων Σπουδών GLOBAL ARTS στη Κόρινθο.
Η Διευθύντρια Πέτρα Τερζή ευχαρίστησε θερμά τους χορηγούς και υποστηρικτές της φετινής διοργάνωσης, τον Δήμο Ναυπλιεών, το ΔΟΠΠΑΤ, τον μαέστρο της φιλαρμονικής του Δήμου Ναυπλιεών και του γυναικείου φωνητικού συνόλου “Συμφωνία” κ. Θεοδόση Αντωνιάδη, τον μαέστρο της παιδικής χορωδίας ΔΟΠΠΑΤ κ. Γιώργο Νικολόπουλο, το οινοποιείο Κορονιώτης που προσφερε τα δώρα στους συμμετέχοντες σκηνοθέτες, τον όμιλο ξενοδοχείων κι εστίασης Ηλιάδη, Ιππολύτη, Ναυσιμέδων και 3sixty, το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου για το αφιέρωμα στο σύγχρονο ασπρόμαυρο ελληνικό κινηματογράφο, το τμήμα θεατρικών σπουδών στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου, τους συντελεστές στο Κινηματογραφικό Εργαστήρι Πήγασος -τον διευθυντή φωτογραφίας Νεκτάριο Σουλδάτο, το ΙΕΚ ΑΚΜΗ και τον Αντώνη Κόκκινο-, τους γραφίστες Αλέξανδρο Πολιτάκη και Ελένη Τολιοπούλου για τις γραφιστικές εργασίες του φεστιβάλ, τον Μart Raukas για την μουσική επένδυση του τηλεοπτικού σποτ, την ηθοποιό Ολύνα Ξενοπούλου, τον Μάνο Σταθόπουλο και τις εθελόντριες του φεστιβάλ. 
Επίσης τους χορηγούς επικοινωνίας ΕΡΤ 2, ΕΡΤ Περιφέρεια, Αργολικές Ειδήσεις, DRT TV, Arena News Πελοποννήσου και Περαία Χώρα Radio News. 
Στην απονομή βραβείων συμμετείχαν οι Γιώργος Νικολόπουλος-μαέστρος, Αλεξία Δρίτσα-δημοσιογράφος, Θεοδόσης Σπαντιδέας-Πρόεδρος του Προοδευτικού Συλλόγου “Ο Παλαμήδης”, Ιωάννης Καραπανάγος-δημοσιογράφος, Ζανέτ Ούντκριχτ και οι Δημοτικοί Σύμβουλοι Μάριος Φιρφιλιώνης και Κωνσταντίνος Ρούτουλας.
Έγινε προβολή των δύο ταινιών μικρού μήκους του Κινηματογραφικού Εργαστηρίου Πήγασος του φεστιβάλ “Το Πάρτυ” και “Ανοχή ή Φυγή”.

Βραβεία
Την Κριτική Επιτροπή των ταινιών μικρού μήκους αποτελούν οι Γιώργος Τζαβάρας-σκηνοθέτης, Σωκράτης Λαμπρόπουλος-εικαστικός, Δημήτριος Βασιλειάδης-σινεφίλ, Μάνος Σπιτάλας-σπουδαστής Σχολής Θεατρικών Σπουδών Παν/μίου Ναυπλίου και Γιώργος Λαμπρόπουλος, μουσικός και σινεφίλ.

Α) Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων
“Αγρινούι”, Αλέξης Χαβιάρας, 2016, 20', Κύπρος

Β) Ταινίες Τεκμηρίωσης
Ειδική Μνεία
για το Κοινωνικό μήνυμα της μικρού μήκους ταινίας τεκμηρίωσης
"Ιστορίες σε Αναμονή" του Δημήτρη Πανέλη, 2016, 13', Ελλάδα

Καλύτερη ταινία τεκμηρίωσης
“Dirty Roses”, Πέτρα Τερζή, 2016, 5', Ελλάδα

Γ) Βραβείο "Εμείς Μπορούμε" -Αφορά ταινίες για άτομα με ειδικές ικανότητες
“Τα Γενέθλια” - Δημήτρης Κατσιμίρησ, 2016, 13' Ελλάδα

Δ) Ταινίες Μικρού Μήκους
1. Βραβείο καλύτερης ελληνικής ταινίας μικρού μήκους :
“Εμένα ο Γιός μου”, Χάρης Καραουλάνης, 2016, 7', Ελλάδα.
2. Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους:
Τοίχος - Mark Sargent , Mάγια Τσαμπρού , Χάρης Τσαμπάς, 2015, 13', Ελλάδα
3. Καλύτερη καλλιτεχνική ταινία
Hugo – Theo Pavlou, 2016, 12', Αγγλία

Ε) Καλύτερη live εμφάνιση για το soundtrack ταινίας που συμμετέχει στο φεστιβάλ για το συγκρότημα Deadbeat Escapement για την ταινία μικρού μήκους "Fragmenta" του Ηλία Χαρίση.

ΣΤ) 11 Ταινίες Μεγάλου Μήκους διαγωνίζονται για τον «Χρυσό Πήγασο»

Η φετινή VIP κριτική επιτροπή απαρτίζεται από τους:
1. Vivek Singhania - παραγωγός, σεναριογράφος, σκηνοθέτης από την Ινδία
2. Bill Butler - Χολυγουντιανός διευθυντής φωτογραφίας, (Jaws by Steven Spielberg (1975), Rocky II (1979), Rocky III (1983), Rocky IV (1985), Grease (1978)κ.ά.
3. George Roberson - παραγωγός ταινιών από τον Καναδά
4. Wang Jingguang - βραβευμένος σκηνοθέτης από την Κίνα κι εκπρόσωπος κινεζικής τηλεόρασης
5. Δημήτρης Καλαντίδης - δημοσιογράφος, κριτικός κινηματογράφου
6. Γιώργος Τζαβάρας σκηνοθέτης
7. Ντέπυ Βρεττού – συντονίστρια διεθνών συμπαραγωγών της ΕΡΤ

Ειδική Μνεία
Ειδικά εφέ στον Γιάννη Στραβόλαιμο για την πρώτη του ταινία μεγάλου μήκους "Τo Κάλεσμα/Αwakening"

Ειδική Μνεία για την παραγωγή στην πρώτη του ταινία μεγάλους μήκους "Dreams of a Shadow" του Νικήτα Μπάλα

1. Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Παραγωγής σε ταινία μεγάλου μήκους: “Lucky Stiff” by Stephen Marsh
Υποψηφιότητες: “Αόρατος/Invisible” - Δημήτρης Αθανίτης και “Swing Away” - Κατερίνα Ζουράρη

2. Βραβείο καλύτερων σκηνικών και κοστουμιών σε ταινία μεγάλου μήκους:
Σκηνικά: Beth Wooke Κοστούμια: Duridha Wood in “Lucky Stiff”, USA
Υποψηφιότητες: “Capsule” - Hilary Wili and
“Outopia” - Σκηνικά: Βασιλεία Βακιρτζή. Τμήμα Εικαστικών κι Εφαρμοσμένων Τεχνών Παν/μίου Δυτ. Μακεδονίας. Κοστούμια: Πάρης Κουκουλόπουλος και Εύη Χλιαρά.
Sets: Vasilia Vakirtzi. Applied and Visual Arts department in University of West Macedonia.
Costumes: Paris Koukoulopoulos and Evi Chliara.

3. Βραβείο καλύτερης μουσικής επένδυσης σε ταινία μεγάλου μήκους : “Outopia” – Γιάννης Παπαδημητρίου, ερμηνεία τραγουδιού τίτλων Ελένη Βουδουράκη
Υποψηφιότητες: “Lucky Stiff” - Jordan Seigel και “Αόρατος/Invisible” - Papercut

4. Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ: “Αόρατος/Invisible” - Σταμάτης Μαγουλάς

Υποψηφιότητες: “Lucky Stiff” - Trudy Ship και “Swing Away” - Λάμπης Χαραλαμπίδης

5. Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου σε ταινία μεγάλου μήκους: Θόδωρος Μαραγκός “Πως να Σωπάσω?”
Υποψηφιότητες: “Αόρατος/Invisible” - Δημήτρης Αθανίτης & Γιώργος Μακρής και
“Psychoromantic” - Wataru Shibata

6. Βραβείο Δεύτερου Γυναικείου Ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους : Viktoria Miller - “Swing Away”
Υποψηφιότητες: Γαρυφαλλιά Φώτου - “How to stay Silent” και Nikki James - “Lucky Stiff”

7. Βραβείο Δεύτερου Ανδρικού ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους: Χρήστος Μπενέτσης - “Αόρατος/Invisible”
Υποψηφιότητες : Πέτρος Ζαμπάκας- “Το Κάλεσμα/Awakening” και
Jason Alexander in “Lucky Stiff”

8. Βραβείο Πρώτου Γυναικείου Ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους : Το μοιράζονται οι Pamela Shaw-“Lucky Stiff” και Shannon Elizabeth- “Swing Away”
Υποψηφιότητες: “Swing Away” - Shannon Elizabeth και “Αόρατος/Invisible” - Nikol Drizi

9. Βραβείο Πρώτου Ανδρικού ρόλου σε ταινία μεγάλου μήκους: Γιάννης Στάνκογλου για το “Αόρατος/Invisible”
Υποψηφιότητες: “Capsule” - Edmund Kingsley , “Outopia” - Νίκος Κουρού / Nikos Kourou

10. Βραβείο Φωτογραφίας σε ταινία μεγάλου μήκους: Γιάννης Δασκαλοθανάσης, Swing Away, ΗΠΑ.
Υποψηφιότητες: “Lucky Stiff” - Greg Gardiner
and “Αόρατος/Invisible” - Γιάννης Φώτου

11. Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας σε ταινία μεγάλου μήκους : Δημήτρης Αθανίτης στη ταινία “Αόρατος/Invisible”
Υποψηφιότητες:
Θόδωρος Μαραγκός - “Πως να Σωπάσω?” και Michael Nickles -“Swing Away”

12. Χρυσός Πήγασος : LUCKY STIFF by Christopher Ashley, USA
Blog Widget by LinkWithin