Κυριακή 27 Νοεμβρίου 2016

Νίκη του Διομήδη επί του Φιλίππου Βέροιας με 21- 22

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 6:01:00 μ.μ. |
Την 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Handball Premier σημείωσε ο Διομήδης Άργους με 22-21 επί του Φιλίππου Βέροιας σε ένα ματς που… έσπασε καρδιές.

Οι Λύκοι –έστω και με ένα παιχνίδι περισσότερο- σκαρφάλωσαν στην 3η θέση με 12 πόντους, ενώ ο Φίλιππος έμεινε στους 9 και έχασε και άλλο έδαφος στην… μάχη για την πρώτη τετράδα.

Οι «Λύκοι» μετά το πρώτο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία του ματς, προηγούμενοι 5-9 (18’), 7-12 (22’), 8-14 (26’) και 9-14 στο ημίχρονο.

Η διαφορά στο δεύτερο μέρος πήγε και στα 7 γκολ (12-19) 42’. Από εκείνο το σημείο οι Βεροιώτες σταδιακά μείωσαν την διαφορά στα τέσσερα γκολ (15-19) στο 48’, με τον Διομήδη να φτάνει στο 52’ στο 17-21 με τον Γιόσμου. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έχασαν την αντεπίθεσή τους και ισοφάρισαν 21-21 με σερί 4-0 και τέρμα του Παπαδόπουλου 30 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Ο Αργυρού με πέναλτι στο 59:50 έβαλε και πάλι μπροστά (21-22) τον Διομήδη και στην τελευταία φάση του ματς ο Φίλιππος κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Δομπρής σε νεκρό χρόνο, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και οι «Λύκοι» έφυγαν με ένα πολύτιμο δίποντο.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 21-22
Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-6, 5-7, 7-11, 8-13, 9-14 (ημχ.), 10-14, 12-17, 14-19, 16-20, 19-21, 21-22
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Κύρτσιος, Δομπρής 3, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Κόντης 2, Τριανταφυλλίδης Τ., Μπουκοβίνας, Μπαλτατζής, Κωστακίδης 3, Αποστολίδης, Τριανταφυλλίδης Δ., Βραζάλιτσα 6, Παπαδόπουλος 3, Ζούλφιτς 4.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 2, Ταουσάνης, Κρεμαστιώτης, Αργυρού Χ., Αργυρού Ι. 8, Γιόσμου 4, Μισαηλίδης 3, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 3, Δάσκαλος 2, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Παπαντωνόπουλος, Μπακατσέλος. Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, δίλεπτα: 3-3, πέναλτι: 1/2-3/3.
Κόκκινες: 52:15 Διαμάντης, 59:42 Ζούλφιτς, 59:57 Κρεμαστιώτης