Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2017

Στον πόντο 20-21 έχασε ο Διομήδης από τον ΠΑΟΚ (βίντεο)

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 8:04:00 μ.μ. | | |
Ο ΠΑΟΚ νίκησε εκτός έδρας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα τον Διομήδη Άργους με σκορ 21-20 σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε... θρίλερ. Δικέφαλος ευτύχησε να πετύχει το πρώτο γκολ και να μπει μπροστά στο σκορ (0-1), ωστόσο ακολούθησε ένα σερί 5-0 από τους παίκτες του Διομήδη Άργους (5-1).

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έκανε τη δική του αντεπίθεση και στο 20ο λεπτό έφερε τη διαφορά στο -2 με τον Παλάσκα να κάνει το 6-4.
Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 10-8 και τους φιλοξενούμενους να έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Στα 30 πρώτα λεπτά ο ΠΑΟΚ είχε 8 αποβολές.
 Οι δύο ομάδες συνέχισαν από εκεί που είχαν μείνει, με τον ΠΑΟΚ να έχει να αντιμετωπίσει και τον τερματοφύλακα Άρσιτς, ο οποίος ήταν σε εξαιρετική φόρμα. 15 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, ο Διομήδης πήρε διαφορά πέντε τερμάτων αφού ο Αργυρού έκανε το 16-11. Εκεί ήρθε και η αντίδραση των «ασπρόμαυρων», καθώς σταδιακά πλησίασαν στο σκορ, ισοφαρίζοντας τελικά 4 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης με τον Κοκκώνη (19-19).
Τα τελευταία λεπτά ήταν... δραματικά με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, Κώστα Κοτανίδη να κάνει τρομερή επέμβαση με το πόδι σε σουτ του Χρήστου Αργυρού και στη συνέχεια τον Μαστορογιάννη να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ στο τελευταίο λεπτό και τον ΠΑΟΚ να κάνει την ολική ανατροπή και να φτάνει σε μία μεγάλη νίκη. Στην τελευταία φάση ο Διομήδης κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση, όμως ο Κώστας Κοτανίδης, απέκρουσε και πάλι.
ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV 20-21

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 5-2, 6-4, 8-5, 10-8 (ημχ.) 12-8, 14-10, 16-11, 17-15, 19-18, 20-21
 ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης 1, Κρεμαστιώτης, Χ. Αργυρού, Ι. Αργυρού 7, Χειβιδόπουλος, Μάρκοβιτς 3, Μπεκιάρης, Ρουσσόπουλος, Τσάτσας, Χαντέλης, Μούγιτς 3, Άρσιτς, Γιόσμου 3, Δάσκαλος 2.

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV(Στέλιος Σεϊρεκίδης): Γουργούμης, Κοτανίδης, Βεσελίνοβιτς 1, Κέζιτς 3, Πέγιοβιτς, Πετρίδης 1, Κοκκώνης 5, Παλάσκας 3, Νικολαΐδης 1, Τσίλης 3, Αραμπατζής 2, Κυπραίος, Μαστορογιάννης 2, Αποστόλου, Καλόμοιρος, Κολοβός.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Χασκής, Πέναλτι: 2/2-1/2