Παρασκευή, 22 Ιουνίου 2018

2 Ιουλίου ξεκινάει το Danaon Cup 2018 (σύστημα διεξαγωγής - όμιλοι)

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 9:34:00 π.μ. | |
2 Ιουλίου ξεκινάει το Danaon Cup 2018 (όμιλοι)
Η Οργανωτική Επιτροπή του Danaon Cup 2018 ανακοινώνει τον καταρτισμό των ομίλων, καθώς και το σύστημα διεξαγωγής του 6ου διεθνούς τουρνουά Danaon Cup.

Φέτος τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα Παμπαίδων Α’ και Παγκορασίδων Α’ θα πραγματοποιηθούν με την συμμετοχή 37 ομάδων, που αποτελούν αριθμό ρεκόρ, στην ιστορία του Danaon Cup.

Το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός της Αργολίδας θα ανοίξει τις πύλες του την Δευτέρα 2 Ιουλίου, ενώ θα ολοκληρωθεί το Σάββατο 7 Ιουλίου.

Παράλληλα στο 6ο Danaon Cup θα διεξαχθούν για πρώτη φορά τουρνουά Παίδων και Εφήβων με τον συνολικό αριθμό των συμμετεχόντων ομάδων να αυξάνεται ακόμη περισσότερο.

Παμπαίδες Α’ (24 ομάδες)

1ος (Α) όμιλος : Διομήδης Άργους, ΓΣ Παπαδιδέρης, ΑΣΕ Δούκα 2
2ος (Β) όμιλος: Ζαφειράκης Νάουσας, ΑΕΠ Πανόραμα, Ολυμπιακός Κερατσινίου
3ος (C) όμιλος: ΓΑΣ Καματερού 1, ΓΑΣ Καματερού 2, Ταλεντούλ (Ρουμανία)
4ος (D) όμιλος: ΠΑΟΚ, ΕΣΝ Βριλησσίων, Αμφικτύωνες Λαμίας
5ος (E) όμιλος: Αερωπός Έδεσσας, Άρης Θεσσαλονίκης, ΟΦΝ Ιωνίας
6ος (F) όμιλος: ΑΣΕ Δούκα 1, Δράμα 1986, ΑΣΟΧ Φοίβος
7ος (G) όμιλος: Λεωνίδας 1, Λεωνίδας 2, ΑΟ Ιωαννίνων
8ος (H) όμιλος: Φίλιππος Βέροιας, Ιωνικός ΝΦ, Larissa Handball Club

Στην Α’ φάση οι ομάδες θα αγωνιστούν όλοι προς όλους.
Στην Β’ φάση πρώτες οχτώ ομάδες θα σχηματίσουν τους ομίλους J και K, οι δεύτερες οχτώ ομάδες τους ομίλους L και M, ενώ οι οχτώ τρίτες ομάδες τους ομίλους Ν και Ο.

Οι πρώτες δύο ομάδες από τους ομίλους J και K θα αγωνιστούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ οι υπόλοιπες ομάδες για αγώνες κατάταξης 5-8.

Σύστημα Β’ φάσης
J όμιλος: Α1, Β1, C1, D1
K όμιλος: Ε1, F1, G1, H1
L όμιλος: A2, B2, C2, D2
M όμιλος: Ε2, F2, G2, H2
N όμιλος: A3, Β3, C3, D3
O όμιλος: E3, F3, G3, H3

Σύστημα Γ’ φάσης (αγώνες κατάταξης)

J1-K2 1ος ημιτελικός
J2-K1 2ος ημιτελικός
J3-K3 θέσεις 5-6
J4-K4 θέσεις 7-8
L1-M1 θέσεις 9-10
L2-M2 θέσεις 11-12
L3-M3 θέσεις 13-14
L4-M4 θέσεις 15-16
N1-O1 θέσεις 17-18
N2-O2 θέσεις 19-20
N3-O3 θέσεις 21-22
N4-O4 θέσεις 23-24

Παγκορασίδες Α’ (13 ομάδες)
1ος (Α) όμιλος: ΟΦΝ Ιωνίας, Φιλώτας Φλώρινας, ΑΟΔ Κορυδαλλού
2ος (Β) όμιλος: Φίλιππος Βέροιας, ΕΣΝ Βριλησσίων, Αρίων Πτολεμαΐδας
3ος (C) όμιλος: ΓΑΣ Καματερού, Ζαφειράκης Νάουσας, Άρης Θεσσαλονίκης
4ος (D) όμιλος: Εθνικός Κοζάνης, Λεωνίδας, ΕΑΧ Χανιά, Αμφικτύωνες Λαμίας

Στην Α’ φάση οι ομάδες θα αγωνιστούν όλοι προς όλους.
Στην Β΄φάση οι ομάδες μεταφέρουν τους βαθμούς του μεταξύ τους αγώνα από την Α’ φάση και σχηματίζουν τρεις ομίλους ως ακολούθως:
J όμιλος: Α1, A2, Β1, Β2
K όμιλος: C1, C2, D1, D2
L όμιλος: A3, B3, C3, D3, D4

Οι πρώτες δύο ομάδες από τους ομίλους J και K θα αγωνιστούν στα ημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ οι υπόλοιπες ομάδες θα αναμετρηθούν σε αγώνες κατάταξης.
Οι ομάδες που ήταν στον ίδιο όμιλο της Α’ φάσης δεν θα ξαναπαίξουν μεταξύ τους στη Β’ φάση.

J1-K2 1ος ημιτελικός
J2-K1 2ος ημιτελικός
J3-K4 θέσεις 5-8
J4-K3 θέσεις 5-8
L1: 9η θέση
L2: 10η θέση
L3: 11η θέση
L4: 12η θέση
L5: 13η θέση


Ι ΚΤΕΟ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ ΜΕΡΑΚΛΙΔΙΚΟ ΣΑΛΑΠΑΤΑΣ