Δευτέρα, 2 Ιουλίου 2018

Αρχίζει το Danaon Cup 2018 - Η μεγάλη γιορτή του ελληνικού χάντμπολ ανοίγει τις πύλες της στην Αργολίδα

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 9:58:00 π.μ. | | |
Αρχίζει το Danaon Cup 2018 -  Η μεγάλη γιορτή του ελληνικού χάντμπολ ανοίγει τις πύλες της στην Αργολίδα
Πρεμιέρα αύριο του 6ου διεθνούς τουρνουά χάντμπολ Danaon Cup, το μεγαλύτερο αναπτυξιακού χαρακτήρα στην Ελλάδα με ρεκόρ συμμετοχών (52) σε τέσσερις διαφορετικές κατηγορίες.

Από την Δευτέρα 2 Ιουλίου έως και το Σάββατο 7 Ιουλίου, τα τέσσερα κλειστά γυμναστήρια της Αγίας Τριάδας, του Άργους, του Ναυπλίου και της Νέας Κίου θα φιλοξενήσουν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων Α’- Παγκορασίδων Α’, καθώς και τα τουρνουά Παίδων και Εφήβων.

Θα διεξαχθούν συνολικά 158 αγώνες και θα συμμετέχουν περισσότεροι από 900 αθλητές.

Οι 52 ομάδες προέρχονται από 7 διαφορετικές περιοχές της Ελλάδος (Αττική, Πελοπόννησος, Μακεδονία, Θεσσαλία, Ήπειρος, Στερεά Ελλάδα, Κρήτη).

Επίσης θα λάβουν μέρος τέσσερις σύλλογοι από το εξωτερικό οι Χάλμπι (Σουηδία), Πέλιστερ (ΠΓΔΜ), Ταλεντούλ και Μπακάου (Ρουμανία), αλλά και οι Εθνικές ομάδες της Ελλάδος και του Μαυροβουνίου προσδίδοντας ακόμα μεγαλύτερο κύρος και ποιότητα στο τουρνουά.

Για τις ανάγκες της διοργάνωσης θα χρησιμοποιηθούν 28 ξενοδοχεία σε 5 διαφορετικές πόλεις (Τολό, Νάυπλιο, Κίος, Άργος & Μύλοι) με σαφέστατη προσέγγιση και στον αθλητικό τουρισμό.

Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι με μέριμνα της Οργανωτικής Επιτροπής έχει τοποθετηθεί τάραφλεξ στο κλειστό της Αγίας Τριάδας, ενώ από φέτος στο συγκεκριμένο γήπεδο –όπου θα διεξαχθούν όλοι οι τελικοί- θα λειτουργήσει και κλιματισμός.

Οι φίλαθλοι από την Ελλάδα και το εξωτερικό θα μπορούν να παρακολουθήσουν την εξέλιξη όλων των αγώνων σε live score μέσω της ιστοσελίδας e-handball.gr, αλλά και εικόνα από όλους τους αγώνες στην Αγία Τριάδα και από επιλεγμένους σε άλλα κλειστά, μέσω των καναλιών της διοργάνωσης στο Youtube, Danaon Cup 1 και Danaon Cup 2 σε παραγωγή Websportstv. 

Oι όμιλοι των τεσσάρων κατηγοριών


Παμπαίδες Α’ (24 ομάδες)
1ος (Α) όμιλος : Διομήδης Άργους, ΓΣ Παπασιδέρης, ΑΣΕ Δούκα 2
2ος (Β) όμιλος: Ζαφειράκης Νάουσας, ΑΕΠ Πανόραμα, Ολυμπιακός Κερατσινίου
3ος (C) όμιλος: ΓΑΣ Καματερού 1, ΓΑΣ Καματερού 2, Ταλεντούλ (Ρουμανία)
4ος (D) όμιλος: ΠΑΟΚ, ΕΣΝ Βριλησσίων, Αμφικτύονες Λαμίας
5ος (E) όμιλος: Αερωπός Έδεσσας, Άρης Θεσσαλονίκης, ΟΦΝ Ιωνίας
6ος (F) όμιλος: ΑΣΕ Δούκα 1, Δράμα 1986, ΑΣΟΧ Φοίβος
7ος (G) όμιλος: Λεωνίδας 1, Λεωνίδας 2, ΑΟ Ιωαννίνων
8ος (H) όμιλος: Φίλιππος Βέροιας, Ιωνικός ΝΦ, Larissa Handball Club

Παγκορασίδες Α’ (13 ομάδες)
1ος (Α) όμιλος: ΟΦΝ Ιωνίας, Φιλώτας Φλώρινας, ΑΟΔ Κορυδαλλού
2ος (Β) όμιλος: Φίλιππος Βέροιας, ΕΣΝ Βριλησσίων, Αρίων Πτολεμαΐδας
3ος (C) όμιλος: ΓΑΣ Καματερού, Ζαφειράκης Νάουσας, Άρης Θεσσαλονίκης
4ος (D) όμιλος: Εθνικός Κοζάνης, Λεωνίδας, ΕΑΧ Χανιά, Αμφικτύονες Λαμίας

Έφηβοι (6 ομάδες)
Εθνική Ελλάδος, Εθνική Μαυροβουνίου, Χάλμπι (Σουηδία), Πέλιστερ (ΠΓΔΜ), Athens Masters, Διομήδης Άργους

Παίδες (9 ομάδες)
1ος όμιλος (Α): Χάλμπι (Σουηδία), ΕΣΝ Βριλησσίων, Πανελλήνιος ΓΣ
2ος όμιλος (Β): Εθνική Ελλάδος, Εθνική Μαυροβουνίου, Ακαδημία Πάτρας
3ος όμιλος (C): Μπακάου (Ρουμανία), Διομήδης Άργους, ΟΦΝ Ιωνίας











Το αυριανό πρόγραμμα

Δευτέρα 2 Ιουλίου 2018 (8 αγώνες)

Αγία Τριάδα
17:00 ΟΦΝΙ- ΑΟΔ Κορυδαλλού (ΠΚ)
18:20 ΕΣΝ Βριλησσίων- Αμφικτύονες (ΠΠ)

Άργος
17:00 ΓΑΣ Καματερού 2- ΓΑΣ Καματερού 2 (ΠΠ)
18:20 Λεωνίδας- ΕΑΧ Χανιά (ΠΚ)

Νέα Κίος
17:00 Λεωνίδας 1- Λεωνίδας 2 (ΠΠ)
18:20 Χάλμπι- Πανελλήνιος (Π)

Ναύπλιο
17:00 ΓΣ Παπασιδέρης- Δούκας 2 (ΠΠ)
18:20 Δούκας 1- ΑΣΟΧ Φοίβος (ΠΠ)

Ι ΚΤΕΟ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ ΜΕΡΑΚΛΙΔΙΚΟ ΣΑΛΑΠΑΤΑΣ