Τετάρτη, 12 Σεπτεμβρίου 2018

Έγινε σε φορτισμένο κλίμα η κλήρωση για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 7:03:00 μ.μ. |
Έγινε σε φορτισμένο κλίμα  η κλήρωση για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής
Μέσα σε φορτισμένο κλίμα πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του προγράμματος για την αγωνιστική σεζόν 2018/19 στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Η αίθουσα της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΕΠΟ ήταν κατάμεστη από εκπροσώπους ποδοσφαιρικών Ενώσεων αλλά και σωματείων που μετέχουν στο πρωτάθλημα της Γ’ κατηγορίας.

Πριν την έναρξη της διαδικασίας, εκπρόσωποι κυρίως από την ποδοσφαιρική Ενωση της Αχαΐας, ζήτησαν από την Επιτροπή Διοργανώσεων της ΕΠΟ οικονομικές εγγυήσεις για τα σωματεία τους αναφορικά με τα έξοδα κίνησης των ομάδων και αιτήθηκαν, σε περίπτωση που η Επιτροπή δεν μπορεί να τις δώσει, να αναβληθεί για μερικές ημέρες η κλήρωση.

Ο αναπληρωτής πρόεδρος της Επιτροπής Διοργανώσεων τόνισε πως δεν μπορεί να παράσχει εγγυήσεις και δεν έκανε αποδεκτό το αίτημα αναβολής.

Αυτό πυροδότησε αντιδράσεις και εκπρόσωποι Ενώσεων έθεσαν ξανά το θέμα με τις ομάδες που έχουν δηλώσει ότι δεν θα κατέβουν στο πρωτάθλημα από τις ΕΠΣ Αχαΐας, Μεσσηνίας και Αρκαδίας.

Ωστόσο, παρά τις διαμαρτυρίες η κλήρωση πραγματοποιήθηκε κανονικά. Η πρώτη σέντρα για το νέο πρωτάθλημα έχει προγραμματιστεί για τις 30 Σεπτεμβρίου με ώρα έναρξης των παιχνιδιών στις 16:00, ενώ η τελευταία αγωνιστική θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τον προγραμματισμό στις 14 Απριλίου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής
30/09 16:00

1ος όμιλος

Απόλλων Παραλιμνίου – ΑΟ Καβάλας
Εθνικός Σιδηροκάστρου – ΠΑΟΚ Κοσμίου
Κεραυνός Πέρνης – Ασπίδα Ξάνθης
Αετός Ορφανού – Ορφέας Ξάνθης
Άρης Αβάτου – Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Αλέξανδρος Κιλκίς – Νέστος Χρυσούπολης
Πανσεραϊκός – ΑΕ Καλαμπακίου

2ος όμιλος

ΠΑΟ Κουφαλίων – ΠΟ Τρίγλιας
ΑΠΕ Λαγκαδά – Ερμής Αμύνταιου
Αλμωπός Αριδαίας – Μακεδονικός
Άρης Παλαιοχωρίου – Νίκη Αγκαθιάς
Ελπίς Σκουτάρεως/Βέροια – ΑΣ Γιαννιτσά
Ολυμπιακός Κυμίνων – Εδεσσαϊκός
Μελιτέας Μελίτης – Αγροτικός Αστέρας

3ος όμιλος

Μακεδονικός Φούφας – Τηλυκράτης Λευκάδας
Θεσπρωτός – Κρόνος Αργυράδων
ΑΟ Φλωριάδας – Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας
ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου – Θρίαμβος Σερβιανών
Γρεβενά Αεράτα – Σούλι Παραμυθιάς
Μακεδονικός Σιάτιστας – Ναυπακτιακός Αστέρας
Ρεπό: ΑΕ Λευκίμμης

4ος όμιλος

ΑΟ Σελλάνων – ΑΟ Στυλίς
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – Φωκικός
Νίκη Βόλου – Θησέας Αγριάς
ΓΣ Αλμυρού – Αναγέννηση Καρδίτσας
Απόλλων Μακρυχωρίου – Πιερικός
Οικονόμος Τσαριτσάνης – Ολυμπιακός Βόλου
Αστέρας Ιτέας – ΑΣ Μετέωρα

5ος όμιλος


Ατρόμητος Πειραιά – ΑΠΟ Κερατσίνι
ΑΕ Νεάπολης – Γιούχτας
Εθνικός Πειραιά – Προοδευτική
Ιωνικός – ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ
ΑΟ Επισκοπής – ΟΦ Ιεράπετρα
ΑΟ Παλαιόχωρας – Ατσαλένιος
Ρεπό: Αμπελακιακός

6ος όμιλος

Διαγόρας Ρόδου – Παναιγιάλειος
Ιάλυσος – Παλληνιακός
Διαγόρας Βραχνεϊκων – ΠΑΟ Βάρδας
Νίκη Τραγανού – Αστέρας Αμαλιάδας
Πανμοβριακός – Φοίβος Κρεμαστής
Θύελλα Ραφήνας – Πανηλειακός
Ρεπό: Αχαρναϊκός

7ος όμιλος


Χαραυγιακός – Αιολικός
Θύελλα Καμαρίου – Αιγάλεω
Καλλιθέα – ΑΟ Χαλκίς
Απόλλων Ερέτριας – Ηλυσιακός
ΠΑΣ Κόρινθος – Πανθηραϊκός
Άγιοι Ανάργυροι – Άγιος Ιερόθεος

8ος όμιλος

ΑΕ Ερμιονίδας – Παναρκαδικός
Μανδραϊκός – ΑΟ Κατασταρίου
Ένωση Λέρνας – Καλαμάτα
Πάμισσος Μεσσήνης – ΑΕ Πελλάνας
Αστέρας Βλαχιώτη – Ασπρόπυργος
Αμβρυσσέας Διστόμου – Παναργειακός
ΑΟ Εικοσιμίας – ΑΟ Υπάτου

Πηγή: soccerplus.gr
Ι ΚΤΕΟ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ ΜΕΡΑΚΛΙΔΙΚΟ ΣΑΛΑΠΑΤΑΣ