Κυριακή, 14 Οκτωβρίου 2018

Ενα ακόμη επιτυχημένο κινηματογραφικό φεστιβάλ "Γέφυρες" έριξε αυλαία στο Ναύπλιο

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 10:07:00 π.μ. |
Ενα ακόμη επιτυχημένο κινηματογραφικό φεστιβάλ "Γέφυρες" έριξε αυλαία στο Ναύπλιο
Ολοκληρώθηκε χθες το βράδυ Σαββάτου , στο Τριανόν Ναυπλίου το κινηματογραφικό φεστιβάλ ''ΓΕΦΥΡΕΣ'' με την απονομή των βραβείων ''ΧΡΥΣΟΣ ΠΗΓΑΣΟΣ.
 Tα μέλη της ανεξάρητητης κριτικής επιτροπής αποτελούν η Αρχοντία Μυλωνά-ηθοποιός, σκηνοθέτης, η Ολύνα Ξενοπούλου-ηθοποιός, τηλεοπτική και ραδιοφωνική παρουσιάστρια, η Νατάσα Γεωργίου-ψυχολόγος, η Εύα Λιανού Πετροπούλου-συγγραφέας, ο Μπάμπης Παραχαραλάμπους-σκηνοθετης και η Καλλιτεχνική Ομάδα Προσκήνιο του Ναυπλίου.
 ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΤΗΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

Η ομάδα σινεφίλ Κορίνθου βίωσε την μαγεία του σινεμά μέσα από τις δημιουργίες των συντελεστών τους, στους οποίους εμμέσως και αμέσως απευθύνει συγχαρητήρια για την ποιότητα, την ευαισθησία των θεμάτων και τη αισθητική έμπνευση που μας προτείνανε οι ταινίες τους. Εξαιρετικές δουλειές και ακόμα πιο εξαιρετικές φαίνονται μέσα στην κρίση των εποχών που ζούμε. Η επιλογή ήταν παρά πολύ δύσκολη και ευχόμαστε για όλες τις ταινίες καλή συνέχεια και στους συντελεστές τους και πιο άριστα. 
A) Βραβεία σε ταινίες μικρού μηκους σε διαφορες κατηγορίες / Films in different categories
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους / Best animation
«Balance» - Barzan Rostami, Ιράν/Iran, 2018, 3'
Καλύτερη ταινία Μουσικής και Χορού /Best Music Dance short film
«The accompanying dancers» – Karleener, Γαλλία/France, 2017, 20'

ΒΡΑΒΕΙΟ ΝΟΣΤΙΜΟΝ ΗΜΑΡ αφορά σκηνοθέτες της διασποράς / Nostimon Imar Award directors of Greek origin who live abroad)
«Dania», Marsia Tzivara, Γερμανία/Germany, 2018, 14
Καλύτερη πειραματική ταινία μικρού μήκους / Best Experimental
«Vous» – Πάρη Αντωνίου/Pari Antoniou, Ελλάδα/Greece, 2017, 8'

B) Ταινίες τεκμηρίωσης / Documentaries
Καλύτερη ταινία τεκμηρίωσης μικρού μήκους / Best Short Documentary
Το μοιράζονται / Τhe award is shared to
«Charlotte Rampling – Notebooks, Thanasis Lalas» – Μαρία Γιαννούλη/Maria Giannouli, Ελλάδα/Greece, 2017, 24'

«Ebb Tide» - Vivian Rivas, HΠΑ/USA, 2018, 15'

Καλύτερη ταινία τεκμηρίωσης μεγάλου μήκους / Best Feature Documentary
Το μοιράζονται / Τhe award is shared to
«Citizen Animal» - Oliver Kyr, Γερμανία/Germany, 2018, 101'

«Daddy, Where is Mom and Grandma?» - Nili Tal, Ισραήλ/Israel, 2018, 90'

C)Βραβείο "Εμείς Μπορούμε" / Best "We Can Do" Αφορά ταινίες για άτομα με ειδικές ικανότητες
«Counter/Balance» - Anuradha Rana, ΗΠΑ/USA, 2018, 7'

D) Βραβεία σε Ταινίες μικρού μήκους / Short Films Awards
Βραβείο καλύτερης Ελληνικής ταινίας μικρού μήκους / Best Greek short film award
«Σουτζουκάκια/Meatballs» – Χρυσόστομος Μπάρμπας/Chrys Barmpas, Ελλάδα/Greece, 2017, 15'

Βραβείο καλύτερης tαινίας μικρού μήκους / Best Short Film in the international competition
«Je suis(I am)» - Faith Strongheart ΗΠΑ/USA, 2017, 10'


E) ΦΕΤΟΣ ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ ΓΕΦΥΡΕΣ ΤΙΜΑ TH ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ Véronique Mériadec AΠΟ ΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΤΗΣ “ΧΙΛΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ”
ΤΗΕ Female Director Award goes to
Véronique Mériadec for the feature film «A Thousand Pieces»

F) ΕΠΤΑ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΥΣΟ ΠΗΓΑΣΟ. ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΑ ΤΡΕΙΛΕΡΣ ΤΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ
7 Feature Films competing for the «Golden Pegasos»

AYTH TH XΡONIA Η VIP ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΟΤΕΛΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ
1. Vivek Singhania- ΠΑΡΑΓΩΓΌ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ
2. Bill Butler- ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΧΟΛΛΥΓΟΥΝΤ ΣΕ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥ ΦΡΑΝΣΙΣ ΦΟΡΝΤ ΚΟΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΗΒΕΝ ΣΠΙΛΜΒΕΡΓΚ
3. George F Roberson- ΠΑΡΑΓΩΓΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ
4. EΛΙΣΆΒΕΤ ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ – ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ
5. Professor James DeΜetro – ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ Της Hellenic Film Society

This year’s VIP Jury is consisted of:
1. Vivek Singhania- producer, screenwriter, director from India
2. Bill Butler- Director of photography from Hollywood (Jaws by Steven Spielberg (1975), Rocky II (1979), Rocky III (1983), Rocky IV (1985), Grease (1978) etc.
1. George F Roberson- producer from the USA
2. Elisavet Chronopoulou- Filmmaker, writer and editor
3. Professor James DeΜetro – Director of the Hellenic Film Society FROM USA

ΤΙΜΗΤΙΚΗ MNEIA / Honorary Mention
ΣTΙΣ ΗΘΟΠΟΙΟΥΣ ΜΑΡΙΑ ΚΑΛΛΙΜΑΝΗ ΚΑΙ ΘΕΜΙΣ ΜΠΑΖΑΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ “Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΝΑΝΣΥ ΜΠΙΝΙΑΔΑΚΗ
Maria Kallimani & Themis Bazaka for their performance in the feature film “The Surface of Things”, by Nancy Biniadaki

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥΣ
BEST CINEMATOGRAPHY IN A FEATURE FILM
YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS
The Forest / Viktor Gasic / Germany
Three and a Half / Aakash Raj / India
A Thousand Pieces / Pierre Baboin / France

ΒΡΑΒΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ / BEST CINEMATOGRAPHΥ AWARD
The Forest / Viktor Gasic / GermanyY IN A FEATURE FILM AWARD

Βραβείο πρώτου ανδρικού ρόλου ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST ACTOR IN A LEADING ROLE IN A FEATURE FILM
YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS
A Thousand Pieces / Serge Riaboukine / France
Hurry Slowly / David Jakobsen / Norway
Three and a Half / Jim Sarbh /India

Βραβείο πρώτου ανδρικού ρόλου ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST ACTOR IN A LEADING ROLE IN A FEATURE FILM
A Thousand Pieces / Serge Riaboukine / France

Βραβείο δευτέρου ανδρικού ρόλου ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A FEATURE FILM
YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS
Cut Off / Jean-Marc Barr / USA
The Forest / René Erler / Germany
Βραβείο δευτέρου ανδρικού ρόλου
BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A FEATURE FILM
Cut Off / Jean-Marc Barr / USA

Βραβείο πρώτου γυναικείου ρόλου ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A FEATURE FILM
YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS
The Surface of Things / Maria Skoula / Maria Kallimani / Themis Mpazaka
Marisa Triantafilidou / Germany
Hurry Slowly / Amalie Ibsen Jensen / Norway
A Thousand Pieces / Clémentine Célarié / France
Βραβείο πρώτου γυναικείου ρόλου
BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE IN A FEATURE FILM
A Thousand Pieces / Clémentine Célarié / France

Βραβείο δεύτερου γυναικείου ρόλου ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A FEATURE FILM
YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS
Three and a Half / Suhasini Mulay / India
The Forest / Leni Wesselman / Germany
Βραβείο δεύτερου γυναικείου ρόλου
BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A FEATURE FILM
Three and a Half / Suhasini Mulay / India

Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST EDITING IN A FEATURE FILM
YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS
Three and a Half / Sanjana Vasudevan / Shubham Mehta / India
A Thousand Pieces / Roxane Foare / Diane Logan / France
Hurry Slowly / Anders Emblem / Norway

Βραβείο Καλύτερου Μοντάζ ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST EDITING IN A FEATURE FILM
A Thousand Pieces / Roxane Foare / Diane Logan / France

Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST SCRIPT IN A FEATURE FILM
YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS
Three and a Half / Dar Gai /India
A Thousand Pieces / Véronique Mériadec / Gérald Massé / France
Hurry Slowly / Anders Emblem / Norway
Βραβείο Καλύτερου Σεναρίου
BEST SCRIPT IN A FEATURE FILM
Three and a Half / Dar Gai /India

Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Παραγωγής ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST PRODUCTION DESIGN IN A FEATURE FILM
YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS
Three and a Half / Madhur Madhavan / India
Cut Off / Sam Hensen / USA
A Thousand Pieces / Gérald Massé /France
Hurry Slowly /Maria Sunniva Kalvo /Anders Emblem / Norway
Βραβείο Καλύτερου Σχεδιασμού Παραγωγής
BEST PRODUCTION DESIGN IN A FEATURE FILM
Three and a Half / Madhur Madhavan / India

Βραβείο καλύτερων σκηνικών και κοστουμιών ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST SETS/COSTUMES IN A FEATURE FILM
YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS
Three and a Half / Lovedeep Gulyani / India
A Thousand Pieces / Auguste Diaz / France
Hurry Slowly / Nina Buer Brun / Norway
Βραβείο καλύτερων σκηνικών και κοστουμιών
BEST SETS/COSTUMES IN A FEATURE FILM
Three and a Half / Lovedeep Gulyani / India

Βραβείο ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ μουσικής ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST ORIGINAL SCORE IN A FEATURE FILM
YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS
Three and a Half / Vivienne Mort / India
The Forest / Minkyu Kim / Germany
A Thousand Pieces / Élisa Éden / France
Βραβείο ΠΡΩΤΟΤΥΠΗΣ μουσικής
BEST ORIGINAL SCORE IN A FEATURE FILM
The Forest / Minkyu Kim / Germany

Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST DIRECTOR IN A FEATURE FILM
YΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ/NOMINATIONS
Three and a Half / Dar Gai / India
A Thousand Pieces / Véronique Mériadec / France
Hurry Slowly / Anders Emblem / Norway
Βραβείο καλύτερης σκηνοθεσίας ΣΕ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
BEST DIRECTOR IN A FEATURE FILM
Three and a Half / Dar Gai / India

ΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ ΧΡΥΣΟΣ ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΗΚΟΥς
ΤΗΕ GOLDEN PEGASUS AWARD GOES TO THE FEATURE FILM
Three and a Half / Dar Gai / India
Ι ΚΤΕΟ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ ΜΕΡΑΚΛΙΔΙΚΟ ΣΑΛΑΠΑΤΑΣ