Τετάρτη 30 Ιανουαρίου 2019

Στον τελικό του Κυπέλλου η ΑΕΚ - Νίκησε τον Διομήδη 23-14

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 7:31:00 μ.μ. | | | |
Στον τελικό του Κυπέλλου η ΑΕΚ - Νίκησε τον Διομήδη  23-14
 Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ νίκησε  στο Άργος τον Διομήδη με 23-14 και πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου

Η ΑΕΚ νίκησε και στο Άργος τον Διομήδη στο ρελαντί με 23-14. Η Ένωση με καλή εικόνα πήρε τη νίκη και στη ρεβάνς του αγώνα για τον ημιτελικό του Κυπέλλου και μετά το 26-16 του πρώτου ματς του ΟΑΚΑ, τσέκαρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό στις 17 Μαρτίου.
Η ΑΕΚ έκανε δυναμικό ξεκίνημα και κατάφερε να περιορίσει τις κινήσεις του Διομήδη (2-4). Η ομάδα του Άργου προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει (3-5), αλλά οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού παρέμειναν προσηλωμένοι στον στόχο τους και έτσι έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας (5-10).
Έπειτα, η ΑΕΚ έδειξε να παθαίνει ένα επιθετικό μπλακ άουτ και έμεινε χωρίς γκολ για αρκετά λεπτά, στα οποία όμως δεν δέχτηκε κάποιο γκολ.
Έπειτα, η Ένωση διατήρησε την ψυχραιμία της και παρέμεινε μπροστά με άνεση (6-12). Έτσι, οι δυο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το 8-13.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ένωση διατήτησε ένα χαλαρό ρυθμό, ο οποίος όμως δεν έδωσε τη δυνατότητα στον Διομήδη να πλησιάσει (11-18). Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν μια καλή διαφορά (12-19), η οποία δεν έπεφτε και έτσι τα λεπτά περνούσαν.
 Οι παίκτες του Νίκου Γραμματικού είχαν τον έλεγχο σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη με 23-14.
Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-6, 5-10, 5-10, 6-12, 8-13 (ημιχρ.), 11-15, 11-17, 11-18, 12-19, 13-20, 13-24.