Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2019

Μοιράστηκαν βαθμούς Διομήδης και Πυλαία στη Νέα Κίο

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 9:38:00 μ.μ. | | | |
Σε ένα παιχνίδι που προσέφερε πολλές εναλλαγές στο σκορ, Διομήδης και Πυλαία πήραν από έναν πόντο καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 25-25 για τη 18η αγωνιστική της Handball Premier.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Πυλαία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έφτασε στο 4-6 10ο λεπτό. Στο επόμενο πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις επιθετικά και ισοφάρισαν, ενώ στο 25′ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (11-10). Οι φιλοξενούμενοι όμως πήραν ξανά προβάδισμα και το πρώτο ημίχρονο τέλειωσαν με σκορ 12-14.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους η ροή του παιχνιδιού δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ. Στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα ο Διομήδης πέρασε μπροστά (στο 50′ 22-21 και στο 55′ 24-23). Τελικά στο τελευταίο λεπτό και με γκολ του Ελετά, η Πυλαία ισοφάρισε και πήρε μαζί με τον Διομήδη από έναν βαθμό.

Πρώτος σκόρερ για τον Διομήδη ήταν ο Χερουβείμ με 9 γκολ ενώ για την Πυλαία κορυφαίος ήταν ο Κουκμίσης με 6 γκολ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑ 25-25

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-6, 7-7, 9-10, 11-10, 12-14 (ημχ) 16-17, 19-19, 20-21, 22-21, 24-23, 25-25

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 3, Γιαννόπουλος, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης 1, Ρουσσόπουλος 2, Αργυρού 5, Τότος 3, Χαντέλης 2, Χερουβείμ 9, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Μπότσαρης, Μπινιάρης, Τσάτσας 2, Δάσκαλος.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ
(Πάνος Γούσιος): Ζαφείρης 1, Αντωνιάδης 1, Ελέτα 2, Κουκμίσης 6, Γιαννακίδης, Καραπαναγιωτίδης, Αποστολίδης 5, Τσαναξίδης 2, Μπατζιος, Καλόμοιρος 2, Πετρίδης, Καβουσανάκης 1, Παπαγεωργίου, Αλατσατιανός 2.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης – Τόλιος, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 2/2-5/6

Δηλώσεις Λευτέρη Κρεμαστιώτη

Στις βιαστικές επιθέσεις αλλά και στη νευρικότητα της ομάδας, απέδωσε το σημερινό αποτέλεσμα στη Νέα Κίο, ο αρχηγός του Διομήδη, τονίζοντας όμως πως «υπάρχει δρόμος ακόμη μπροστά».

«Όπως είπα και στης δηλώσεις μου πριν τον αγώνα ήταν ένα πολύ δυνατό ματσ. Κάναμε πολλά λάθη και βιαστικές επιθέσεις στο πρώτο ημίχρονο, πράγμα που μας κόστισε πολύ για τις συνέχεια του παιχνιδιού. Είχαμε νευρικότητα χωρίς λόγο και αυτό είναι που μας έφερε σε αυτό το αποτέλεσμα. Συνεχίζουμε έχουμε δρόμο μπροστά μας», δήλωσε ο Λευτέρης Κρεμαστιώτης.