Πασχαλινές ευχές

Παρασκευή 1 Μαρτίου 2019

Ασημένιο μετάλλιο για την Μαρία Κουκουμέλου από την Αργολίδα στο European Clubs Championships G1

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 9:37:00 μ.μ. | |
Ασημένιο μετάλλιο για την Μαρία Κουκουμέλου στο European Clubs Championships/World Taekwondo G1
Στο πλαίσιο της 2ης ημέρας, του European Clubs Championships G1 η χώρα μας στο ταεκβοντό κατέκτησε συνολικά 15 μετάλλια (2 χρυσά, 5 ασημένια, 8 χάλκινα), με τα μισά -σχεδόν- από αυτά, στις βαθμολογούμενες κατηγορίες ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων «Τόκιο 2020».

Σε επίπεδο ανδρών/γυναικών λοιπόν, οι Έλληνες αθλητές πανηγύρισαν την κατάκτηση επτά μεταλλίων και συγκεκριμένα δύο ασημένιων και πέντε χάλκινων.

Την δεύτερη θέση κατέκτησαν οι Αναστασία Χριστίνα Δεληδημήτρη (ΑΣ Φωτιά) στην κατηγορία των -67 κιλών και Απόστολος Τεληκωστόγλου (Επίλεκτη Ομάδα ΕΤΑΒΕ) στα -80 κιλά.

Στο τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητών ανέβηκαν οι Νάσια Μητσοπούλου (-67κ. Αίαντας Αγ. Δημητρίου), Μαρία Κουκουμέλου (-67κ. Ένωση Αργολίδας), Γραμματική Χρηστίδου (+73κ. Εορδαϊκή Δύναμη) και Νικόλαος Τζέλλος (-87κ. Λεόντες Σαντορίνης) και Αθανάσιος Νικολαίδης (+87κ. Αθλητική Κίνηση Αμπελοκήπων).

Πρωταγωνιστές των χρυσών μεταλλίων στις κατηγορίες εφήβων/νεανίδων, ήταν οι Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος (ΑΣ Ζωγράφου) και Χρυσούλα Ιωαννίδου (Άθλησις Ευκαρπίας), οι οποίοι πρώτευσαν στις κατηγορίες -45 και -44 κιλά αντίστοιχα.