Δευτέρα 8 Απριλίου 2019

Εύκολα, χωρίς όμως αντίκρυσμα 0-2 η Καλαμάτα την Ένωση Ερμιονίδας

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 8:35:00 π.μ. | | |
Από ένα γκολ στις αρχές κάθε ημιχρόνου πέτυχε η Μαύρη Θύελλα και επέστρεψε στις νίκες (0-2) -μετά την ντροπιαστική συντριβή στον Ασπρόπυργο, νίκη βέβαια χωρίς αντίκρυσμα πια καθώς νίκησε και η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα στην Τρίπολη, με 0-3 τον Παναρκαδικό- κόντρα στην Ερμιονίδα, τον κακό δαίμονα των Μεσσηνιακών ομάδων…

Οι παίκτες της Καλαμάτας μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό και σε κανένα σημείο του αγώνα δεν θύμιζαν την ομάδα-φάντασμα κόντρα στον Ασπρόπυργο, κόντρα όμως σήμερα σε ένα χαλαρό και αδιάφορο αντίπαλο.
Μόλις στο 4΄ ο Πινδώνης άνοιξε το σκορ (0-1) και παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, η σωστή αμυντική λειτουργία της Καλαμάτας δεν άφησε, στο α΄ ημίχρονο περιθώρια ισοφάρισης για τους παίκτες της Ερμιονίδας.

Το β’ ημίχρονο άρχισε ακριβώς όπως το πρώτο με τον Λαθύρη να πετυχαίνει το 0-2 στο 48′με πλασέ έπειτα από λάθος στην άμυνα της Ερμιονίδας.

Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, που είχε… διαδικαστικό χαρακτήρα, δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση.
Ωστόσο στο μπλοκάκι μας σημειώσαμε δύο φάσεις. Από πλευράς Ερμιονίδας ένα πλασέ του Σαλταπίδα στο 80′, ενώ για την Καλαμάτα σούταρε -χωρίς τύχη- αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή ο Μάρκοβιτς, στις καθυστερήσεις του αγώνα…

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Γ.Πάλλης): Γκιμούσης- Τζιέρης, Βιρβίλης, Μπιμπισίδης, Σαμαράς– Γεωργακόπουλος (60′ Κατσέτης), Κορνελάτος (65′ Σαλταπίδας), Πούτση– Νικολόπουλος,
Τριμπόνιας (46′ Νικολούδης), Βασιλέρης (46′ Κάλα).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γ.Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τάμπας, Ψάνης, Βοσκόπουλος, Χίλγκεν, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης, Γιόνης, Μάρκοβιτς (91′ Μίνγκας), Λαθύρης (60′ Φουάσης).

Πηγή: sportstonoto.gr