Παρασκευή, 7 Ιουνίου 2019

Καρκαλάτου - Γιαννοπούλου στα Βενιζέλεια

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 8:19:00 μ.μ. |
Καρκαλάτου - Γιαννοπούλου στα Βενιζέλεια
 Τα ιστορικά Βενιζέλεια σε ένωση με την αθλητική συνάντηση Χανιά, διεξάγονται την Κυριακή 9 Ιουνίου και συνιστούν ένα υψηλά αξιολογημένο “Classic Meeting” που ανήκει και στην κατηγορία C στα ranking της IAAF.

Τεντόγλου, Παπαχρήστου, Μπελιμπασάκη, Τζένγκο, Μουζενίδης, Αναστασάκης, Φραντζεσκάκης, Καρύδη και Πεσιρίδου είναι μεταξύ των κορυφαίων συμμετοχών από Ελλάδα, καθώς και Παπαιωάννου, Παναγή από Κύπρο – και αρκετές καλές διεθνείς όπως Kilty, Lyakhova.

Τα αγωνίσματα του μήκους ξεχωρίζουν στο πρόγραμμα. Στους άνδρες μετέχει ο Μίλτος Τεντόγλου, οι Μερτζανίδης, Καψής, Ξενικάκης, ο Μαντζουρογιάννης και ο έφηβος Αργυρόπουλος.
Στις γυναίκες η Βούλα Παπαχρήστου, οι Αλεξούλη, Κολοκυθά, Κουτσαλιάρη και η νεάνιδα Σπυριδούλα Καρύδη, ενώ από την Κύπρο η Νεκταρία Παναγή -που κάνει τον πρώτο της αγώνα φέτος- και η Φιλίππα Φωτοπούλου.

Οι ρίψεις


Στη σφυροβολία, στην έναρξη του προγράμματος, είναι ο Μιχάλης Αναστασάκης και οι Κωστογλίδης, Γαβριηλίδης, Μενγκλέμπεη, ενω θα γίνει και -εκτός προγράμματος- αγώνισμα εφήβων (6κ.) όπου θα ρίξουν οι Χρήστος Φραντζεσκάκης, Ορέστης Ντουσάκης και ο παίδας Θοδωρής Ζιώγας.

Στον ακοντισμό αγωνίζεται η νεάνιδα Ελίνα Τζένγκο που κάνει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο, αλλά και η Σοφία Υφαντίδου καθώς και η Αραμπατζή με την Γκέλη.

Στη σφαιροβολία ρίχνουν ο Οδυσσέας Μουζενίδης και ο Κυριάκος Ζώτος.

Οι δρόμοι

Στα 400μ., στο τέλος του προγράμματος, κάνει την πρώτη της κούρσα φέτος στο αγώνισμα η Μαρία Μπελιμπασάκη. 

Μαζί, η Ειρήνη και ίσως η Άννα Βασιλείου, οι Μουρτά, Ζυγόρη, Καρκαλάτου, Πολίτη, Κιάφα, Κανάκη, Τζόνσον, θα έχουν μια κούρσα με έντονο συναγωνισμό.

Με ενδιαφέρον αναμένεται στα 100μ. εμπόδια η αγωνιστική επιστροφή της Ελισάβετ Πεσιρίδου που ξεπέρασε πλέον τον τραυματισμό της.

Στο 100αρι όπου τρέχουν η Desiree Henry και η Tsimanouskaya, επανέρχεται η Ραμόνα Παπαιωάννου ενώ από την Κύπρο είναι και η Ολίβια Φωτόπουλου. Οι Σαμάνη, Σαρρή, Παπανδρέου, Πολίτη είναι μεταξύ των συμμετοχών.

Στα 100μ. ανδρών όπου ξεχωρίζουν ο Richard Kilty με τους Barnes, Smelyk, θα είναι ο Γιάννης Νυφαντόπουλος, ο Κώστας Ζήκος αλλά και οι Γκαραγκάνης, Κόκκινος με τον Κύπριο Χατζηθεωρή.

Στα 800μ. σημαντικη παρουσία με την Olha Lyakhova, ενώ τρέχει η Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου αλλά και η Αναστασία Μαρινάκου που επιχειρεί να επανέλθει σε καλό επίπεδο – πιθανόν και η Άννα Βασιλείου που δοκιμάζει και στα 800μ. – η Κυνατίδου, η νεάνιδα Πανοπούλου και η κορασίδα Έλλη Δεληγιάννη. 

Ο Θάνος Καλάκος και ο Χρήστος Κοτίτσας θα είναι στα 800μ. ανδρών, ενώ στα 400μ. ο Μιχάλης Παππάς, ο Πάνος Τριβυζάς και οι Λογοθέτης, Νάκος.

Το πρόγραμμα των αγώνων:

Αγωνίσματα
Α: 100μ., 400μ., 800μ., μήκος, σφαιροβολία, σφυροβολία
Γ: 100μ., 400μ., 800μ., 100μ.εμπ., μήκος, ακοντισμός

Πρόγραμμα:

15:30 Hammer Throw / Σφυροβολία M/Α – Κ20 Τελικός (National event)
17:30 Long Jump / Άλμα σε Μήκος W/Γ Τελικός
17:40 OPENING CEREMONY / ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ
18:05 100m Hurdles / 100μ. με Εμπόδια W/Γ Final Heat 1 / Τελική Σειρά 1
18:15 100m Hurdles / 100μ. με Εμπόδια W/Γ Final Heat 2 / Τελική Σειρά 2
18:25 100m / 100μ. M/Α Final Heat 1 / Τελική Σειρά 1
18:30 Shot Put / Σφαιροβολία M/Α Τελικός
18:31 100m / 100μ. M/Α Final Heat 2 / Τελική Σειρά 2
18:45 100m / 100μ. W/Γ Final Heat 1/ Τελική Σειρά 1
18:51 100m / 100μ. W/Γ Final Heat 2 / Τελική Σειρά 2
18:55 Long Jump / Άλμα σε Μήκος M/Α Τελικός
19:00 Javelin Throw / Ακοντισμός W/Γ Final/Τελικός
19:05 800m / 800μ. M/Α Final/Τελικός
19:15 800m / 800μ. W/Γ Final/Τελικός
19:25 400m / 400μ. Μ/Α Final Heat 1 / Τελική Σειρά 1
19:31 400m / 400μ. Μ/Α Final Heat 2 / Τελική Σειρά 2
19:45 400m / 400μ. W/Γ Final Heat 1 / Τελική Σειρά 1
19:51 400m / 400μ. W/Γ Final Heat 2 / Τελική Σειρά 2


Ι ΚΤΕΟ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ ΜΕΡΑΚΛΙΔΙΚΟ ΣΑΛΑΠΑΤΑΣ