Τρίτη 12 Νοεμβρίου 2019

Οι πρωτιές στους αγώνες τοξοβολίας στην Αγία Τριάδα Ναυπλίου

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 9:02:00 π.μ. | | | | |
  Μετά τη Ναύπακτο, ήταν η σειρά του Ναυπλίου να υποδεχθεί μερικούς από τους κορυφαίους τοξότες της Ελλάδος, στο δεύτερο αγώνα κλειστού χώρου της σεζόν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο σύνθετο τόξο ήταν ο Σταύρος Κουμερτάς, ο οποίος με επίδοση 586/600 κατέκτησε την πρώτη θέση αφήνοντας πίσω του τον Ανδρέα Ζαχαράκη (Α.Σ.Π Προμηθέας), αλλά και τον Γιώργο Βασιλειάδη (Ακαδημία Τοξοβολίας).

Ο τοξότης του Εκηβόλου και πρωταθλητής Ελλάδος (ανοιχτού χώρου) στο πρόσφατο πανελλήνιο πρωτάθλημα που διεξήχθη στο «Απόστολος Νικολαΐδης», είχε 46 10άρια, με τον Ζαχαράκη, που ακολούθησε να έχει επίδοση 578/600 (39 10άρια) και τον Βασιλειάδη να ολοκληρώνει τον αγώνα με 565/600 (27 10άρια).

Αξίζει να σημειωθεί ότι για το χάλκινο μετάλλιο δόθηκε μεγάλη μάχη με τουλάχιστον έξι τοξότες να μάχονται για το τρίτο σκαλί του βάθρου. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι δύο αθλητές που συμπλήρωσαν την πρώτη 6άδα, Κυριάκος Κιουράνης και Γιάννης Κωστάκης (και οι δύο από την Ελευσίνα), είχαν 563/600 μένοντας εκτός μεταλλίου στις λεπτομέρειες.

Θρίλερ στις γυναίκες

Αντίθετα με τον αγώνα στο σύνθετο τόξο ανδρών, στις γυναίκες το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε στο ένα βέλος! Μεγάλη νικήτρια αναδείχθηκε η Μαρία Τσαβαχίδου (Αθλητικός Όμιλος Πατρών) η οποία με συνολικό σκορ 551/600 κατέκτησε την πρώτη θέση, με την Πολύμνια Τζανόγλου (Εκηβόλος) να ακολουθεί με 550/600!

Τις δύο τοξότριες ακολούθησε η Γεωργία Τσουκνάκη (Εκηβόλος) με 539/600, ενώ την 5άδα συμπλήρωσαν οι Σοφία Καραμπίνη (Μέγας Αλέξανδρος) και η Μαρία Κυριλλοπούλου (Προμηθέας) με 526/600.

Πρωτιά για Χαλκιοπούλου-Δασκαλάκη

Στο Ολυμπιακό τόξο γυναικών, η 16χρονη Σοφία Χαλκιοπούλου-Δασκαλάκη (Ακαδημία Τοξοβολίας), είχε την καλύτερη επίδοση με 550/600 με την πρωταθλήτρια γυναικών (κλειστού χώρου) να ολοκληρώνει τις προσπάθειές της με 24 10ρια και 24 κεντρικά 9άρια.

Στο βάθρο βρέθηκαν και δύο τοξότριες από την Τετραπτερυλλίς, η εξαιρετική Στέλλα Μαρωνίτη, αλλά και η Σταυρούλα Λιούτα με 530/600 και 514/600 αντίστοιχα, ενώ την τέταρτη θέση κατέλαβε η Ελένη Μητσιάκη (Δωριεύς).

Η Ακαδημία Τοξοβολίας έκανε το 2/2 στο Ολυμπιακό τόξο, καθώς ο Γιώργος Βασιλειάδης ανέβηκε στην κορυφή του βάθρου με επίδοση 570/600 έχοντας 35 10άρια και 21 κεντρικά 9άρια.
Πίσω του βρέθηκε ο Βασίλης Καλογιάννης (Αχαιοί) με 566/600, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Κωνσταντίνο Γιάντσιο (Τετραπτερυλλίς) με 558/600, αφήνοντας εκτός βάθρου για μόλις έναν πόντο τον Θανάση Μπέλλο (Δωριεύς) που είχε 557/600.

Στην Β΄ κατηγορία ανδρών Σπύρος Καραγιαννίδης (Τόξαρχος) και Παναγιώτης Κωνσταντινίδης (Πάνδαρος) βρέθηκαν στις πρώτες δύο θέσεις με 528/600 και 523/600 αντίστοιχα εξασφαλίζοντας παράλληλα την άνοδο στην πρώτη κατηγορία.

Πηγή: sportsfeed.gr