Τρίτη, 25 Φεβρουαρίου 2020

Όλα τα ονόματα των νικητών του 1ου Διαγωνισμού Ορθογραφίας μαθητών Γυμνασίων της Πελοποννήσου

Όλα τα ονόματα των νικητών του 1ου Διαγωνισμού Ορθογραφίας μαθητών Γυμνασίων της Πελοποννήσου
Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 1ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΓΛΩΣΣΑΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ στις 6-9-16 Φεβρουαρίου 2020 σε 39 σχολεία και των πέντε νομών, με συμμετοχή άνω των 1300 μαθητών/τριών. 

Ο Διαγωνισμός συνδιοργανώθηκε από το 1 ο Γυμνάσιο Μεσσήνης, το 6 ο Γυμνάσιο Καλαμάτας, το 1ο Γυμνάσιο Ναυπλίου, το 4ο Γυμνάσιο Τρίπολης, το 1ο Γυμνάσιο Κιάτου, το 2ο Γυμνάσιο Σπάρτης, το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου, τους Συνδέσμους Φιλολόγων Πελοποννήσου και την Περιφέρεια Πελοποννήσου. 

Ο 1ος Διαγωνισμός Ορθογραφίας και Γλώσσας για μαθητές/τριες Γυμνασίου Περιφέρειας Πελοποννήσου διεξήχθη ως εξής: 

1) Ο προκριματικός πραγματοποιήθηκε ταυτόχρονα σε κάθε νομό της Περιφέρειας Πελοποννήσου σε τρεις φάσεις: 

Α΄φάση: Διεξήχθη στις 6 Φεβρουαρίου 2020, στα σχολεία των μαθητών/τριών που είχαν δηλώσει συμμετοχή. Στην επόμενη φάση του προκριματικού προκρίθηκαν από κάθε σχολείο οι δύο πρώτοι/ες μαθητές/τριες από κάθε τάξη. 

Β΄φάση: Διεξήχθη σε ένα γυμνάσιο κάθε νομού στις 9 Φεβρουαρίου 2020. Οι μαθητές διαγωνίσθηκαν γραπτώς σε αίθουσες του σχολείου ανά τάξη. 

Τα σχολεία που διοργάνωσαν τη Β΄ και Γ΄φάση του προκριματικού είναι: 

Για τους/τις μαθητές/τριες του νομού Αργολίδας: 1ο Γυμνάσιο Ναυπλίου 

Για τους/τις μαθητές/τριες του νομού Αρκαδίας: 4ο Γυμνάσιο Τρίπολης 

Για τους/τις μαθητές/τριες του νομού Κορινθίας: 1ο Γυμνάσιο Κιάτου 

Για τους/τις μαθητές/τριες του νομού Λακωνίας: 2ο Γυμνάσιο Σπάρτης 

Για τους/τις μαθητές/τριες του νομού Μεσσηνίας: 6ο Γυμνάσιο Καλαμάτας 

Γ΄φάση: Διεξήχθη επίσης στις 9 Φεβρουαρίου 2020 στο ίδιο σχολείο που είχε αναλάβει να διοργανώσει τον διαγωνισμό. 

Στη φάση αυτή συμμετείχαν προφορικώς ενώπιον επιτροπής και κοινού οι 5 πρώτοι/ες μαθητές/τριες της Β΄ φάσης από κάθε τάξη ανά νομό και έλαβαν βεβαίωση για τη διάκρισή τους. 

Ο/Η πρώτος/η μαθητής/τρια νικητής/τρια από κάθε τάξη έλαβε ως βραβείο ένα λεξικό της ελληνικής γλώσσας. 

2) Ο Τελικός διεξήχθη την Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2020 στο Μουσικό Σχολείο Τρίπολης. 

Οι 3 νικητές/τριες από τη Γ΄ φάση από κάθε τάξη από κάθε νομό (σύνολο 45 μαθητές/τριες) διαγωνίσθηκαν στον τελικό, προφορικώς ενώπιον επιτροπής και κοινού. 

Ο/Η πρώτος/η νικητής/τρια από κάθε τάξη έλαβε ως βραβείο ένα tablet. Όλοι/ες οι μαθητές/τριες έλαβαν βεβαίωση συμμετοχής στον διαγωνισμό. 

Η συμμετοχή των μαθητών/τριών στον διαγωνισμό ήταν προαιρετική και εκτός ωρολογίου προγράμματος. Στην προετοιμασία του Διαγωνισμού σημαντική ήταν η συμβολή της Διεύθυνσης και των φιλολόγων του 6ου Γυμνασίου Καλαμάτας. 

Οι τρεις πρώτοι νικητές/τριες μαθητές/τριες ανά νομό είναι οι κάτωθι: 

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ 

Α' ΤΑΞΗ: ΖΟΥΡΟΥΦΊΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ (ΙΔ. "ΝΈΟ ΣΧΟΛΕΙΟ"), ΚΑΡΑΚΏΣΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ (1 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ), ΚΟΎΡΟΣ ΕΥΆΓΓΕΛΟΣ (4 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΓΟΥΣ)

Β'ΤΆΞΗ: ΜΑΣΤΟΡΆΚΗ ΦΩΤΕΙΝΉ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ), ΞΗΝΤΑΡΌΠΟΥΛΟΣ ΦΑΝΟΎΡΙΟΣ (1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ), ΝΙΚΟΛΑΚΌΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΏΝΙΟΣ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΆΣ (1Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ)

Γ' ΤΆΞΗ: ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΌΣ ΜΙΛΤΙΆΔΗΣ (ΙΔ. "ΝΈΟ ΣΧΟΛΕΙΟ"), ΚΑΧΡΙΜΆΝΗΣ ΒΑΣΊΛΕΙΟΣ (ΙΔ. "ΝΈΟ ΣΧΟΛΕΙΟ"), ΜΠΑΝΤΑΝΆ ΔΉΜΗΤΡΑ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ) 

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΑΡΚΑΔΙΑΣ 

Α΄ΤΑΞΗ: ΚΑΓΙΟΥΛΗΣ ΑΓΓΕΛΗΣ (4Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), ΚΟΖΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (4Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), ΓΙΑΝΝΟΥΛΟΠΟΥΛΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ (3Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ) 

Β΄ΤΑΞΗ: ΜΟΥΡΛΑΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ (4Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ (3Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), ΜΑΤΑΡΑΓΚΑΣΙ ΝΑΤΑΛΙΑ (4Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ) 

Γ΄ΤΑΞΗ: ΚΩΤΣΙΟΠΟΥΛΟΥ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ (2Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), ΜΠΟΥΖΟΥ ΕΛΕΝΗ-ΙΩΑΝΝΑ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΕΓΕΑΣ), ΣΑΚΛΑΜΠΑΝΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (3Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ 

Α΄ΤΑΞΗ: ΚΟΥΝΔΟΥΡΑΚΗ ΑΣΗΜΙΝΑ (HOMO EDUCANDUS), ΚΥΡΙΑΖΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ (ΙΔ. "ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ"), ΣΩΤΗΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ) 

Β΄ΤΑΞΗ: ΠΑΠΑΜΕΝΤΖΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΕΛΕΝΗ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ), ΠΑΠΠΑ ΜΑΡΙΑΕΥΑΓΓΕΛΙΑ (HOMO EDUCANDUS), ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΔΟΚΙΑ (1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΙΑΤΟΥ) 

Γ΄ΤΑΞΗ: ΤΣΩΡΗΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ), ΣΚΟΥΡΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ), ΠΑΝΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΥ ΑΝΔΡΙΑΝΑ (2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ) 

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΛΑΚΩΝΙΑΣ 

Α΄ΤΑΞΗ: ΝΕΝΤΈΛΚΟΥ ΣΕΜΠΆΣΤΙΑΝ-ΚΟΝΣΤΑΝΤΊΝ (2 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ), ΠΟΥΛΙΚΆΚΟΣ ΠΈΤΡΟΣ (1 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΥΘΕΙΟΥ), ΣΙΏΧΟΥ ΜΑΡΊΑ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΟΛΑΩΝ) 

Β΄ΤΑΞΗ: ΚΑΡΒΟΎΝΗ ΜΑΡΊΑ- ΝΕΦΈΛΗ (2 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ), ΜΌΡΣΙΝΚ- ΠΑΛΟΎΜΠΑ ΙΣΜΉΝΗ-ΜΑΡΊΑ (4 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ), ΜΠΟΥΤΕΡΆΚΟΥ ΙΩΆΝΝΑ (1 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΥΘΕΙΟΥ) 

Γ΄ΤΑΞΗ: ΘΕΟΧΑΡΆΚΟΥ ΜΑΡΊΑ (4 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ), ΚΥΡΙΑΖΉ ΜΑΡΊΑ- ΝΙΚΟΛΈΤΤΑ (2 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ), ΛΑΟΎΔΗ ΌΛΓΑ (2 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ) 

ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ 

Α΄ΤΑΞΗ: ΑΓΓΕΛΗ ΙΩΑΝΝΑ (ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ), ΣΤΡΙΜΠΑΚΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΙΛΙΑΤΡΩΝ), ΛΙΑΣΚΟΥ ΔΙΑΜΑΝΤΩ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ) 

Β΄ΤΑΞΗ: ΚΛΕΙΔΩΝΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ), ΜΠΟΥΓΑ ΜΑΡΘΑ (ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ), ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ) 

Γ΄ΤΑΞΗ: ΤΣΙΤΟΥΡΑ ΜΑΡΙΑ - ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ (ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ), ΛΑΓΟΥΔΗ ΔΗΜΗΤΡΑ - ΑΓΑΠΗ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ), ΚΟΤΣΩΡΗ ΖΑΦΕΙΡΟΥΛΑ - ΑΛΕΞ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑΣ) 

Οι πρώτοι/ες νικητές/τριες του τελικού είναι: 

Α΄ΤΑΞΗ: ΖΟΥΡΟΥΦΊΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΟΣ (ΙΔ. "ΝΈΟ ΣΧΟΛΕΙΟ") 

Β΄ΤΑΞΗ: ΚΑΡΒΟΎΝΗ ΜΑΡΊΑ- ΝΕΦΈΛΗ (2 Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣ)

 Γ΄ΤΑΞΗ: ΜΠΑΝΤΑΝΆ ΔΉΜΗΤΡΑ (ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ) 

Με βάση τον κανονισμό του Διαγωνισμού, την επόμενη χρονιά το σχολείο που θα διοργανώσει τον τελικό είναι το σχολείο της νικήτριας της Γ΄ Γυμνασίου, δηλαδή το Γυμνάσιο Νέας Κίου. 

Ευχαριστίες για την πολύτιμη βοήθειά τους οφείλουμε στους/τις Συντονιστές/τριες Εκπαιδευτικού Έργου Α΄/θμιας και Β΄/θμιας Εκπ/σης του ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου, στους/τις Διευθυντές/ντριες και τους/τις εκπαιδευτικούς των σχολείων που διοργάνωσαν τον διαγωνισμό, στους Συνδέσμους Φιλολόγων Αργολίδας, Κορινθίας, Λακωνίας και Μεσσηνίας, στις Προϊσταμένες Εκπαιδευτικών Θεμάτων Δ.Δ.Ε. Αρκαδίας και Κορινθίας, στους/τις Υπεύθυνους/ες Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Αργολίδας, Λακωνίας και Μεσσηνίας, καθώς και στην Περιφέρεια Πελοποννήσου. 

Η Αναπλ. Οργανωτική Συντονίστρια του 
Π.Ε.Κ.Ε.Σ. Πελοποννήσου 
Αικατερίνη Γκίνη 
Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου Δασκάλων (ΠΕ70)
Ι ΚΤΕΟ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ ΜΕΡΑΚΛΙΔΙΚΟ ΣΑΛΑΠΑΤΑΣ