ΕΜΠΟΡΙΟ ΦΡΟΥΤΩΝ - ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ

Τετάρτη 4 Μαρτίου 2020

Τα λάθη και η αφλογιστία του Διομήδη έφερε την ισοπαλία με τον ΑΣΕ Δούκα

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 7:37:00 μ.μ. | | | | |
Ματς για γερά νεύρα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο στον αγώνα του Διομήδη Άργους με τον ΑΣΕ Δούκα στη Νέα Κίο.

Κακή επιθετικά κυρίως σήμερα οι Λύκοι με πολλά λάθη και περιόδους αφλογιστίας.

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Διομήδης ισοφάρισε με τον Γκολούμποβιτς το γκολ του Ντούνη και έτσι έληξε ισόπαλο 21-21 στο γήπεδο της Νέας Κίου για την 19η αγωνιστική της Handball Premier. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 25 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι τους 17.
Όπως αναφέρει το e-handball, στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τον Δούκα όμως να έχει ένα μικρό προβάδισμα, καθώς έφτασε τη διαφορά στα τρία γκολ (10-7 στο 19ο λεπτό). Η ομάδα του Μπούνα έβρισκε σκορ κυρίως με τον Κρητικό, αφού πέτυχε τα πέντα από τα οκτώ πρώτα γκολ των φιλοξενούμενων. Αντίθετα, ο Διομήδης στην αρχή σκόραρε με τους Μπόσκο και Γκολούμποβιτς, ενώ στα τελευταία δέκα λεπτά έτρεξε ένα σερί 5-1 και έκλεισε το ημίχρονο στο 12-11 υπέρ του.

Στην επανέναρξη του παιχνιδιού ο Δούκας απάντησε με ένα δικό του σερί 5-1 και έγραψε το 16-13, έχοντας πολύ καλή άμυνα. Σε εκείνο το σημείο ο Διομήδης αντέδρασε και μείωσε δύο φορές στο γκολ (15-16, 16-17), πριν οι φιλοξενούμενοι ανακτήσουν τη διαφορά των τριών γκολ (17-20 στο 51ο λεπτό). Τα τελευταία δέκα λεπτά οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, όπως και οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων. Ο Διομήδης μείωσε με δύο γκολ του Κρεμαστιώτη και ένα του Λίμα ισοφαρίζοντας σε 20-20, 70 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, για να έρθει ο Ντούνης να δώσει προβάδισμα και ο Γκολούμποβιτς να ισοφαρίσει εκ νέου στην εκπνοή του παιχνιδιού.
Πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-8, 8-10, 10-11, 12-11(ημχ), 12-13, 13-15, 15-17, 17-19, 19-20, 21-21

Διομήδης Άργους (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 1, Μ-αρκατάτος, Κρεμαστιώτης 3, Τσιγαρίδας 1, Ραντουλέσκου, Τσάκαλος 2, Παπαντωνόπουλος, Ντάσεβιτς, Λιάπης 2, Μανασάκης, Μπόσκος 4, Χαντέλης 1, Ξαγοράρης, Μάνθος, Λίμα 4, Γκολούμποβιτς 3.

ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Ζαλώνης, Τόμπρος 1, Τότος 2, Κρητικός 7, Μελετάκος 4, Καραδήμας, Πανταζής, Τζάνος, Αποστολόπουλος, Ντούνης 4, Γερουλάνος 1, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 1, Πάνου 1.

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης, Δίλεπτες: 2-2, Πέναλτι: 0/2 – 2/4, Κόκκινη κάρτα: Τζίμπουλας στο 49.17