Πέμπτη, 3 Σεπτεμβρίου 2020

Γ’ Εθνική: Στις 8 Σεπτεμβρίου η κλήρωση του πρωταθλήματος - Πως διαμορφώθηκαν οι όμιλοι

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 10:04:00 π.μ. | |
Γ’ Εθνική: Στις 8 Σεπτεμβρίου η κλήρωση του πρωταθλήματος - Πως διαμορφώθηκαν οι όμιλοι
Στην τελική ευθεία έχει μπει η προετοιμασία της ΕΠΟ για το νέο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, το οποίο θα ξεκινήσει στις 20 Σεπτεμβρίου. Στην τελευταία της συνεδρίαση η Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΠΟ προχώρησε σε κάποιες διαφοροποιήσεις στον καταρτισμό των ομίλων, αποδεχόμενη κάποια αιτήματα ομάδων, ενώ αποφάσισε και για την κλήρωση.

Οι δύο ομάδες της ΕΠΣ Τρικάλων (ΑΣ Μετέωρα και ΠΟ Φήκης) είχαν αρχικά τοποθετηθεί στον 4ο όμιλο, ωστόσο και μετά από παράπονα των δύο συλλόγων για μεγάλη οικονομική επιβάρυνση από τις μετακινήσεις η Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΠΟ τις τοποθέτησε στον 3ο όμιλο. Μετά και την αποχώρηση του ΑΠΟΚ Βελούχι, ο 3ος όμιλος θα απαρτίζεται από 11 ομάδες.

Αλλαγή υπήρξε και στον 6ο όμιλο, με τις ομάδες να μειώνονται σε έντεκα, καθώς ο Ατρόμητος Χιλιομοδίου (ζήτησε αλλαγή γιατί δεν μπορούσε να σηκώσει το οικονομικό βάρος των μετακινήσεων) μετακινήθηκε στον 7ο όμιλο.

Από τον 5ο όμιλο ανακοίνωσε την αποχώρησή του το Σούλι Παραμυθιάς από τη Θεσπρωτία, γεγονός που μειώνει τις ομάδες σε 13.

Παράλληλα, η κλήρωση του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής αποφασίστηκε να διεξαχθεί την Τρίτη 8 Σεπτεμβρίου στα γραφεία της ΕΠΟ, αλλά υπό ειδικές συνθήκες λόγω της πανδημίας. Σε αυτή δεν θα παραβρεθούν παράγοντες των ομάδων, ούτε δημοσιογράφοι, με την ΕΠΟ να ανακοινώνει το πρόγραμμα στην ιστοσελίδα της.

Αναλυτικά ο τελικός χάρτης της Γ’ Εθνικής:

1ος Όμιλος:
Έβρος: Αλεξανδρούπολη FC, ΑΕ Διδυμότειχου, Θράκη: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου, Ελπίδα Σαππών, Ξάνθη: Άρης Αβάτου, Ορφέας Ξάνθης, Αναγέννηση Θαλασσιάς, Καβάλα: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Οφρυνίου, Νέος Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου, Δράμα: Πανδραμαϊκός, ΑΕ Αμπελοκήπων, Σέρρες: Απόλλων Παραλιμνίου, Μακεδονία: ΑΕ Ευόσμου, Εθνικός Σοχού, Ηρακλής Αμπελοκήπων.
Σύνολο 16 ομάδες

2ος Όμιλος: Μακεδονία: Αγροτικός Αστέρας, Ποσειδών Μηχανιώνας, Μακεδονικός, Θερμαϊκός Θέρμης, ΠΑΟ Κουφαλίων, Πέλλα: Εδεσσαϊκός, Αναγέννηση Γιαννιτσών, Θύελλα Σαρακηνών, Εθνικός Γιαννιτσών, Χαλκιδική: ΠΟ Νέας Καλλικράτειας, Αετός Βαρβάρας, Ημαθία: Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, Νίκη Αγκαθιάς, ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας, Κιλκίς: Αναγέννηση Πλαγιάς.
Σύνολο 15 ομάδες

3ος Όμιλος:
Κοζάνη: Μακεδονικός Φούφα, ΦΣ Κοζάνη, Φλώρινα: Ερμής Αμυνταίου, Πιερία: ΑΕ Καρίτσας, Δίας Δίου, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, Καρδίτσα: ΑΟ Σελλάνων, Ατρόμητος Παλαμά, Αναγέννηση Καρδίτσας, Λάρισα: Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ηρακλής Λάρισας, Αετός Μακρυχωρίου, ΠΟ Ελασσόνας, EΠΣ Τρικάλων: ΑΣ Μετέωρα, ΠΟ Φήκης.
Σύνολο 15 ομάδες

4ος Όμιλος: Βοιωτία: ΑΟ Υπάτου, Αμβρυσσέας Διστόμου, Φωκίδα: Φωκικός, Εύβοια: Νέα Αρτάκη, Ηρακλής Ψαχνών, Θεσσαλία: ΓΣ Αλμυρού, Θησέας Αγριάς, Διαγόρας Στεφανοβικείου, Δήμητρα Ευξεινούπολης, Φθιώτιδα: ΑΠΟ Αταλάντη, Οπούντιος Μαρτίνου.
Σύνολο 11 ομάδες

5ος Όμιλος: Αιτωλοακαρνανία: ΑΕ Μεσολογγίου, Παναγρινιακός, Αμβρακικός Λουτρού, Καστοριά: Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, Γρεβενά: Αστέρας Καληράχης, Κέρκυρα: ΑΕ Λευκίμμης, ΟΦ Αγίου Ματθαίου (ΟΦΑΜ), Άρτα: Αναγέννηση Άρτας, Πρέβεζα-Λευκάδα: Τηλυκράτης Λευκάδας, ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, ΠΑΣ Πρέβεζα, ΠΑΣ Θύελλα, Ήπειρος: Θύελλα Κατσικάς.
Σύνολο 13 ομάδες

6ος Όμιλος: Πειραιάς: Εθνικός, Προοδευτική, ΑΕ Μοσχάτου, Αθήνα: Ηλιούπολη, Χαραυγιακός, Φωστήρας, Κυκλάδες: ΑΣ Σαντορίνη 2020, ΑΕ Μυκόνου, Πανναξιακός, Ανατολική Αττική: Μαρκό, Αήττητος Σπάτων.
Σύνολο 11 ομάδες

7ος Όμιλος:
Αθήνα: ΠΑΟ Ρουφ, Κηφισιά, Άγιος Ιερόθεος Ρουφ, Αργολίδα: Ναύπλιο 2017, ΑΕ Ερμιονίδας, Κορωνίδα Κοιλάδας, Φοίνικας Νέας Επιδαύρου, Αρκαδία: Παναρκαδικός, Ερμής Μελιγούς, Λακωνία: ΠΣ Σπάρτη, Πανγυθεατικός, Άρης Σκάλας, Κορινθία: Ατρόμητος Χιλιομοδίου.
Σύνολο 13 ομάδες

8ος Όμιλος: Πειραιάς: ΑΠΟ Κερατσίνι, Αίας Σαλαμίνας, ΑΟ Καραβάς, Λέσβου: Αιολικός, Αετός Λουτρών, Χίος: ΑΠΕ Μικρασιατική, Σάμος: ΑΨΕΣ Πυθαγόρας , Δωδεκανήσου: Δίας ΑΕ Πυλίου Κω, Δυτική Αττική: Ακράτητος, Πανελευσινιακός, Ανατολική Αττική: Θύελλα Ραφήνας, Αστέρας Βάρης.
Σύνολο 12 ομάδες

9ος Όμιλος: Αχαΐα: Θύελλα Πατρών, Διαγόρας Βραχνεΐκων, Παναιγιάλειος, Αχαϊκή, Ζάκυνθος: ΑΠΣ Ζάκυνθος, ΑΟ Τσιλιβή, Εθνικός Σκουλικάδου, Ηλεία: ΠΑΟ Βάρδας, Αίας Γαστούνης, Μεσσηνία: ΑΟ Διαβολιτσίου, Πάμισος Μεσσήνης, Κεφαλονιά-Ιθάκη: Παλληξουριακός, Αιτωλοακαρνανία: Ναυπακτιακός Αστέρας.
Σύνολο 13 ομάδες

10ος Όμιλος:
Ηρακλείου: Γιούχτας, Ηρόδοτος, Ατσαλένιος, ΑΟ Πόρου, ΑΟ Δαμάστα, Αλμυρός Γαζίου, Λασίθι: ΑΟ Αγίου Νικολάου, ΑΕ Νεάπολης, Αναγέννηση Ιεράπετρας, Ρέθυμνο: Ρεθυμνιακός, ΑΟ Νέος Αστέρας Ρεθύμνου, Άρης Περιβολίων Ρεθύμνου, Χανιά: ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Άρης Σούδας, ΑΟ Παλαιόχωρας.
Σύνολο 15 ομάδες

Πηγή: onsports.gr
Ι ΚΤΕΟ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ ΜΕΡΑΚΛΙΔΙΚΟ ΣΑΛΑΠΑΤΑΣ