Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020

Με το δεξί η Ερμιονίδα στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής - Νίκησε την Α.Ε.Δικαίου

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 9:58:00 π.μ. | | |
Με το δεξί η Ερμιονίδα στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής - Νίκησε τον Α.Ε.Δικαίου
Κάνοντας επίδειξη δύναμης η Ερμιονίδα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, επικρατώντας της ΑΕ Δικαίου με 72-63 στο ματς που άνοιξε την 1η αγωνιστική του 3ου ομίλου.

Το σύνολο των Καλαϊτζάκη και Σκορδή άνοιξαν το σκορ και παρέμειναν μπροστά καθ’ όλη τη διάρκεια του έχοντας σταθερό προβάδισμα και χωρίς να απειληθούν ουσιαστικά από τον αντίπαλο τους που αγωνίζονται για πρώτη φορά στις εθνικές κατηγορίες.

Η Ερμιονίδα ήταν αυτή που πήρε το πρώτο τζάμπολ της σεζόν και άνοιξε το σκορ του πρωταθλήματος (3-0), στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου. Η ΑΕ Δικαίου βρήκε τρόπο να μειώσει (3-2) όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 5-0 «άνοιξαν» την απόσταση και με γρήγορο παιχνίδι έκαναν το 7-2. Ο Λάμπρου «έκοψε» το σερί (7-4), όμως ο Δοξάκης κράτησε το +5 για την Ερμιονίδα. Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους, η απόσταση αφού έφτασε σε νταμπλ σκορ (12-6) έπιασε ακόμα και το 20-7, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 23-11.
Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +13 (28-15), όμως ο Τρύπας σκόραρε και μείωσε σε 28-17. Φυσικά η Ερμιονίδα δεν πτοήθηκε και εξακολούθησε να κάνει το παιχνίδι της, συνεχίζοντας να πληγώνουν το σύνολο από την Κω κυρίως, έξω από την γραμμή του τρίποντου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κλέψουν… μπάλες και με γρήγορα καλάθια να μειώσουν την ψαλίδα, με αποτέλεσμα ο Τρύπας να πλησιάσει για την ομάδα του στο -10 (37-27) λίγο πριν από την λήξη του πρώτου μισού της αναμέτρησης γράφοντας και το σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου η ΑΕ Δικαίου προσπάθησε να κλείσει την άμυνα της και να περιορίσει τους γηπεδούχους στην επαφή τους με το καλάθι. Έτσι κράτησαν για αρκετά λεπτά το σύνολο του Καλαϊτζλάκη και Σκορδή χωρίς σκοράρισμα. Έτσι η Κως μείωσε στο -8 (37-29), χωρίς όμως να καταφέρει να κρατήσει αυτό το σκορ για πολύ. Οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν» ανέβασαν ρυθμό και γρήγορα άνοιξαν στο +15 (49-34 και 57-42). Εν τέλει η περίοδος έκλεισε στο 57-44 με δυο εύστοχες βολές από τον Δρόσο.
Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε όπως και η προηγούμενη. Η ΑΕ Δικαίου πίεσε προκειμένου να καταφέρει να μπει στην διεκδίκηση του ματς και έτσι μείωσε στο -11 (63-52) με τρίποντο του Τρύπα. Ένα κλέψιμο του Αγγελή στο 37ο λεπτό και ανέβασμα του παίκτη στο καλάθι έφερε το 66-52, ενώ στην συγκεκριμένη προσπάθεια κέρδισε και βολή όπου με 1/1 με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και πάλι στους 15 πόντους. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του ματς, η διαφορά έφτασε τους 17 πόντους (72-55), όμως εν τέλει έκλεισε στο 72-63 με την Ερμιονίδα να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και την ΑΕ Δικαίου να μπαίνει με το… αριστερό στην παρθενική της προσπάθεια στην Γ’ Εθνική.

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ-ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ 72-63
Διαιτητές: Γιαννακόπουλος Φ.-Πετράκης Γ.
Δεκαλεπτα: 23-11, 37-27, 57-44, 72-63

Α.Ο. Ερμιονίδας (Καλαϊτζάκης-Σκορδής): Ζωτος, Αγγελής 13, Πουλής Α. 1, Μπινιάρης 10, Γκολέμης 9 (3), Πουλής Ανδ. 1, Μπουκουβάλας 7, Ευστρατίου 9, Χονδρόπουλος 9 (3), Δοξάκης 13(3), Πουλής Ι.

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Μεταξωτός, Τρύπας 21 (2), Γεωργαδάκης 2, Τριτσάρης 4, Χατζησταμάτης 15 (1), Δρόσος 4, Χατζηγιακουμής 5 (1), Καλής 2, Κενανόπουλος 2, Λάμπρου 8.

Πηγή: basketa.gr