Κυριακή 9 Μαΐου 2021

Στα play off ο Διομήδης Άργους - Άνετη επικράτηση επί του ΑΣΕ Δούκα

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 9:21:00 π.μ. | | | |
Στα play Off  ο Διομήδης Άργους - Άνετη επικράτηση επί του ΑΣΕ Δούκα
Τους 15 βαθμούς έφτασε ο Διομήδης κατακτώντας και μαθηματικά τη δεύτερη θέση και μαζί το εισιτήριο για τα πλέι οφ, ύστερα από την επικράτησή του με 36-29 επί του Δούκα στην εξ αναβολής 8η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Handball Premier στο γήπεδο της Νέας Κίου Αργολίδας.

Στο νέο μίνι πρωτάθλημα έχει προκριθεί εκτός από τον Διομήδη η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ και η Δράμα.

Στα αγωνιστικά, ο Διομήδης βρίσκοντας από τα πρώτα λεπτά γρήγορα γκολ στον αιφνιδιασμό, πήρε διαφορά τεσσάρων τερμάτων, (6-2 στο 7ο λεπτό), αλλά ο Δούκας μειώνει σε 7-5 στο 12ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έχοντας διάθεση να τρέξουν και με όπλο τον επιθετικό τους πλουραλισμό αύξησαν εκ νέου τη διαφορά (12-7 στο 18ο λεπτό), ενώ το 17-9 στο 23′ και 18-10 στο 24′ ήταν η μέγιστη διαφορά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 19-14.

Το σκηνικό δεν άλλαξε και στα επόμενα 30 λεπτά, ο Διομήδης προσπάθησε να ανοίξει τη διαφορά πέρα από τα πέντε τέρματα, κυρίως με γκολ του Μπόσκου, ο οποίος πέτυχε συνολικά 13, όμως ο Δούκας παρέμεινε κοντά στο σκορ.

Διομήδης Άργους – ΑΣΕ Δούκα 36-29

Πεντάλεπτα: 3-2, 6-3, 10-5, 18-12, 19-14(ημχ.) 21-17, 24-19, 28-22, 30-26, 33-27, 36-29

Διομήδης Άργους (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 6, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 5, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Τσαμουρίδης, Χόγκας 5, Μπόσκος 13, Χαντέλης 1, Σιατιρλής, Μάνθος 2, Ρούμπος-Λίνος, Μούγιτς 3, Κωστούλας

ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Παπαδάκης, Παγιάτης 4, Μπαζδέκης 4, Αναστασίου 2, Κουτσόπουλος, Αποστολίδης, Νικολίνταης, Γερουλάνος 7, Ασλής, Πάνου 1, Ντούνης 3, Ζαρίκος 3, Τζανιδάκης, Κουρουτζίδης, Κολλύρης, Στεφανίτσης 5

Δίλεπτα: 2-5, Κόκκινη: Παπαδάκης, Πέναλτι: 5/7 – 1/1, Διαιτητές: Αβράμης-Χρόνης