Δευτέρα 10 Ιανουαρίου 2022

Μεγάλες επιτυχίες για την Ακαδημία Ποδοσφαίρου του Αριστέα Άργους σε τουρνουά της Αθήνας

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 11:36:00 π.μ. | | |
Με τεράστια επιτυχία ολοκληρώθηκε η συμμετοχή της Ακαδημίας ποδοσφαίρου του Αριστέα Άργους  στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ακαδημιών Ποδοσφαίρου , που διεξήχθει στην Αθήνα, από 3-5 Ιανουαρίου του 2022,με την συμμετοχή 40 ομάδων από όλη την Ελλάδα.
Η ακαδημία του Άργους αγωνίστηκε στο τουρνουά σε τέσσερις ηλικιακές κατηγορίες με 5 ομάδες, πραγματοποίησε πολύ καλές εμφανίσεις απέναντι σε ομάδες των ΠΑΕ (ΑΤΡΟΜΗΤΟ ΑΘΗΝΩΝ, ΠΑΝΙΩΝΙΟ , ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ,ΑΘΗΝΑΙΚΟ,ΣΧΟΛΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΠΕΙΡΑΙΩΣ,ΣΧΟΛΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ) και έδωσε στους αθλητές της εμπειρίες από παιχνίδια ιδιαίτερα ανταγωνιστικά.Το τουρνουά παρακολούθησαν όλοι οι scaouter των ομάδων της SUPER LEAGUE
Πιο αναλυτικά στην κατηγορία Κ16 η ακαδημία του Αριστέα με προπονητή τον Αποστόλη Κατσά κέρδισε στον όμιλο τον ΑΘΗΝΑΙΚΟ με 3-0 ,τον ΤΡΟΙΖΗΝΙΑΚΟ με 2-0, την ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΟΥΔΑ ΜΕ 3-2 Στο μεγάλο τελικό ηττήθηκε από την ομάδα της ΠΑΕ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ με 3-1 και κατέκτησε την 2η θέση.
Στην κατηγορία Κ14 η ομάδα του Άργους με προπονητή το Νίκο Κωστόπουλο κέρδισε 5-0 τον ΑΘΗΝΑΙΚΟ , 4-1 την ομάδα του ΤΡΟΙΖΗΝΙΑΚΟΥ και 3-0 την ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΟΥΔΑ και κατέκτησε την 1η θέση αήττητη.
Στην κατηγορία Κ12 η ομάδα του Άργους με προπονητή τον Νίκο Κωστόπουλο κέρδισε την ΣΧΟΛΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ με 5-1 ,την ΠΑΕ ΠΑΝΙΩΝΙΟ με 7-1 και μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα αναδείχθηκε ισόπαλη με την ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ με 4-4 και κατέκτησε την 1η θέση αήττητη
Στην κατηγορία Κ12 η δεύτερη ομάδα του Άργους με προπονητή τον Νίκο Κωστόπουλο κέρδισε τoν ΑΘΗΝΑΙΚΟ με 4-3 , και ηττήθηκε από την ΠΑΕ ΑΤΡΡΟΜΗΤΟ με 3-1 και από τον ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ με 2-1 και κατέκτησε την 3η .
Στην κατηγορία Κ10 η ακαδημία του Άργους με προπονητή τον Ηλία Βουβούσα κέρδισε τον ΑΘΗΝΑΙΚΟ με 5-1,αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2με την ΠΑΕ ΠΑΝΙΩΝΙΟ και ητήθηκε από την ΠΑΕ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ με 3-1 και κατέκτησε την 2η θέση
Να σημειωθεί ότι στο τουρνουά αυτό συμμετείχαν σπουδαίες και ιστορικές ομάδες, όπως ΠΑΕ ΑΕΚ,ΠΑΕ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ,ΠΑΕ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ,ΣΧΟΛΗ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΠΕΙΡΑΙΩΣ, ΠΑΕ ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΘΗΝΩΝ, ,ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ,ΣΧΟΛΗ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ,,ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΚΟΥΔΑ.
Αξίζουν συγχαρητήρια στους αθλητές της ακαδημίας για την προσπάθεια που κατέβαλαν και το ήθος που επέδειξαν, καθώς και στους προπονητές τους Κλεόβουλο Καλτάκη, Αποστόλη Κατσά , Ηλία Βουβούσα , Νίκο Κωστόπουλο για την συστηματική και οργανωμένη δουλειά που κάνουν όλα αυτά τα χρόνια στην ακαδημία του Άργους.