Handball Premier: Ήττα του Διομήδη Άργους από τον ΠΑΟΚ (βίντεο)

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 7:50:00 μ.μ. | | |
Handball Premier
Για την εξ' αναβολής 2η αγωνιστική της Β' Φάσης της Handball Premier, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο «Σπίτι του Χάντμπολ», τον Διομήδη Άργους.

Ο Διομήδης ηττήθηκε με σκόρ 34-29

Με αυτή τη νίκη ο Δικέφαλος πάει και πάλι στο +2 από τον Ολυμπιακό και «πιάνει» ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας την ΑΕΚ στους 16 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας πάρα πολύ γρήγορο ρυθμό και στα πρώτα δέκα λεπτά ο Δικέφαλος προηγήθηκε με 7-6. Στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε λίγο, με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει να έχει το προβάδισμα στο 20ό λεπτό με 11-10.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του πρώτου μέρους οι άμυνες πήγαν και πάλι… περίπατο, όμως αυτή η κατάσταση βόλεψε τους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας σημαντικό προβάδισμα με 18-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διομήδης προσπαθούσε να αντέξει στον ρυθμό του ΠΑΟΚ με το σκορ του αγώνα στο 50′ να είναι 28-26. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, ο Δικέφαλος πήρε απολύτως τα ηνία της αναμέτρησης και αφού προηγήθηκε με 31-26 στο 55′, πήρε μία πολύ σημαντική νίκη με 34-29.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Παναγιώτη Γούσιου, το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου στις 17:00, όπου και θα αντιμετωπίσει στις 17:00 την Μπαΐα στην Ρουμανία, στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του EHF European Cup.

ΠΑΟΚ – Διομήδης Άργους: 34-29

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-6, 10-10, 11-10, 14-13, 18-15(ημχ.) 21-19, 24-22, 27-24, 28-26, 34-29.