Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023

Άνοδος στη League Α΄ για την εθνική κορασίδων - Περηφάνια για τρεις αθλήτριες του Φείδωνα Άργους

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 10:35:00 π.μ. | | |
Εθνική κορασίδων
Πανηγυρικά εξασφάλισε η εθνική ποδοσφαίρου κορασίδων την άνοδο στη League A του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U17. Στον τελευταίο αγώνα της για τον 1ο όμιλο του β΄ γύρου, η ελληνική ομάδα επικράτησε 2-0 των Νησιών Φαρόε και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Βίλνιους με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και τέρματα 12-0!

Το συγκρότημα του Γιώργου Παπακώστα χρειαζόταν απλώς μία ισοπαλία σήμερα για να πάρει την πρώτη θέση, αλλά δεν αρκέστηκε στο «Χ» και πήρε τη νίκη, με τέρματα της Φακίνου στο 21΄ και της Γιαννή στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ είχε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Η σύνθεση της εθνικής ομάδας: Πεταλωτή, Κώστα, Βαλκάνη, Κωνιωτάκη (92΄ Κιουρεξίδου), Παντερή (70΄ Μαξ), Αργυρίου, Γιοβάνη, Ζαγκλή, Ίβιτς (70΄ Σιαφαρίκα), Φακίνου (89΄ Μούγιου), Λαζαράκη (46΄ Γιαννή).

Συγχαρητήρια αξίζουν στις αθλήτριες του Φείδωνα Άργους που κοσμούν το γυναικείο ποδόσφαιρο στην Αργολίδα, Χριστίνα Βαλκάνη, Μαρισόφη και Μαριλένα Μούγιου!