Πέμπτη 6 Απριλίου 2023

Ήττα για τον Διομήδη Άργους από την ΑΕΚ στα ημιτελικά της Handball Premier

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 8:26:00 π.μ. | | | |
H AEK αναβάζοντας την αμυντική της λειτουργία στο 2ο ημίχρονο, νίκησε με άνεση τον Διομήδη Άργους με 37-21 στο «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, κάνοντας το 1-0 στις νίκες στο ημιτελικό ζευγάρι των ημιτελικών στη Handball Premier.

Οι «κιτρινόμαυροι» αν περάσουν την Κυριακή (9/4) από τη Νέα Κίο τελειώνουν τη σειρά και θα δώσουν ραντεβού με τον Ολυμπιακό στη σειρά των τελικών, που θα αρχίσουν στις 13 ή 13 Μάη.

Ο Διομήδης ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο μέρος, ωστόσο στο δεύτερο οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πολύ καλύτεροι, με αποτέλεσμα να φθάσουν με άνεση στη νίκη. H ΑΕΚ προηγήθηκε 5-2 και 8-5, με τον Διομήδη να μένει κοντά στο σκορ (13-11), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 16-14.

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο μέρος, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει στο σκορ. Ο Αραμπατζής έκανε το 23-16, ενώ η διαφορά στα μισά του ημιχρόνου, είχε φθάσει στα 10 γκολ (28-18), με την ΑΕΚ να φθάνει στο τελικό 37-21. .

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-3, 8-5, 9-6, 13-11, 16-14 (Ημ.), 19-14, 23-16, 26-17, 30-18, 34-20, 27-21.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Τικ 2, Μαντάλινιτς 2, Νικολαΐδης 1, Τσέπιτς 3, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτομπί 4, Ρογκούλσκι 5, Λέμος 1, Κεδέρης 2.