Πασχαλινές ευχές

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Με το δεξί ο ΑΟ Ερμιονίδας στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΚ

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 1:11:00 μ.μ. | |
Με νίκη ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΚ ο ΑΟ Ερμιονίδας, καθώς επιβλήθηκε με σκορ 79-57 του Τήρωνα Αγίων Θεοδώρων, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής, στο κλειστό της Ερμιόνης «Γεώργιος & Ευαγγελία Μπουρνάκη».

Η ομάδα ήταν από την αρχή του αγώνα μπροστά στο σκορ (18-13 το 1ο δεκάλεπτο), με τη φιλοξενούμενη να μένει κοντά της στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Τήρων μείωσε, μάλιστα, στο -3 λίγο πριν από το ημίχρονο. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τον ΑΟ Ερμιονίδας να προηγείται 36-31

Με «όπλα» την άμυνα και την πίεση στον αντίπαλο, στοιχεία που έδωσαν ψυχολογία και στην επίθεση, ο σύλλογός κατάφερε να κάνει ένα «ξέσπασμα» στην 3η περίοδο και να μετατρέψει το 36-31 του ημιχρόνου, σε 63-43 στο 30'

Είναι χαρακτηριστικό πως η φιλοξενούμενη στο 3ο δεκάλεπτο έμεινε για 4:45 χωρίς καλάθι, διάστημα που η διαφορά έφτασε στο +23

Ο ΑΟ Ερμιονίδας μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο έχοντας να διαχειριστεί το +20 (63-43) και τα κατάφερε - Η διαφορά έφτασε και στο +25 (73-48) στο 35'

Η επιτυχία του συλλόγου ήρθε με το τελικό 79-57, σε παιχνίδι που πήραν χρόνο συμμετοχής και οι πιο νεαροί παίκτες του ΑΟ Ερμιονίδας