Νίκη του Ολυμπιακού επί του Διομήδη Άργους με 27-20 (βίντεο)

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 7:58:00 μ.μ. | | |
Αγώνας χάντμπολ
Νικηφόρα μάχη με τον Διομήδη Άργους έδωσε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π./Ομίλου Ξυνή  το απόγευμα της Τετάρτης 22 Νοεμβρίου στο κλειστό της Νέας Κίου στην Αργολίδα.
 Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα με 27-20 του Διομήδη στο Άργος, για την 9η αγωνιστική της Handball Premier και έκανε το «οκτώ στα οκτώ» στο πρωτάθλημα.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά, φτάνοντας στο 4-1 με τον Μιχαηλίδη πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 5λεπτου. Ο Σλίσκοβιτς με τρία διαδοχικά τέρματα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 9-2, υπέρ του Θρύλου μέχρι το 15’ και ο Κάβσιτς διαμόρφωσε στη συνέχεια το 10-2.
Το σερί των Πειραιωτών σταμάτησε στα 18:55, με τον Διομήδη να σκοράρει δυο φορές και να μειώνει σε 4-10. Ο Βίντα στο 22’ απάντησε για τον Ολυμπιακό γράφοντας το 4-11, με τον Μοντόρο να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και να σημειώνει το 5-12 (26’) και το 5-13 (27’). Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 6-13, όμως ο Σάββας με ωραία προσπάθεια στο 29ο λεπτό σημείωσε το 6-14 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 7-14.
 Με τη συμπλήρωση του 40ου λεπτού, ο Κάβσιτς έγραψε το 10-19 και ο Τζηράς ανέβασε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά γράφοντας το 10-20 στα 41:15. Μετά το 11-21 που ακολούθησε οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 13-21 και στη συνέχεια σε 15-22, με τον Πασσιά να διαμορφώνει το 15-23 και τον Μιχαηλίδη το 16-24.
Ακολούθησε το τέρμα του Τσιγαρίδα 6΄λεπτά πριν τη λήξη για το 17-25 και στον υπολειπόμενο χρόνο ο Θρύλος διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας στην επικράτηση με το τελικό 27-20!