Πασχαλινές ευχές

Πέμπτη 22 Ιανουαρίου 2015

Στον πόντο πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου ο Διομήδης

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 10:53:00 π.μ. | |

Την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η ομάδα του Διομήδη, καθώς κέρδισε στο Λουτράκι τον τοπικό Ποσειδώνα με 22-21.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στα πρώτα 15 λεπτά, με τις ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ και στο 7ο λεπτό να είναι μόλις στο 1-1. Από το 15ο λεπτό και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Διομήδης πήρε προβάδισμα και ειδικά στο διάστημα του τελευταίου πενταλέπτου διεύρυνε τη διαφορά στα 4 γκολ, κλείνοντας το ημίχρονο με 8-12.

Στην επανάληψη οι Λύκοι κράτησαν τη διαφορά στα 2-3 γκολ, μέχρι και το 56ο λεπτό, από όπου και το παιχνίδι εξελίχθηκε δραματικά μέχρι το φινάλε του. Στο 56ο λεπτό το σκορ ήταν 18-21 και ο Ποσειδώνας με 2 γκολ μείωσε σε 20-21, ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα, με τους Λύκους να αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο. 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Διομήδης σκόραρε κάνοντας το 20-22, ενώ σε νεκρό χρόνο ο Ποσειδώνας διαμόρφωσε το τελικό 21-22.

Διομήδης Άργους, ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Αερωπός Έδεσσας οι ομάδες που απαρτίζουν την τετράδα των ημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδας. Τα ζευγάρια θα προκύψουν μετά από κλήρωση στα γραφεία της Ο.Χ.Ε.. Ο Αερωπός Έδεσσας έκανε την έκπληξη αποκλείοντας τον Φοίβο Συκεών και έγινε η μοναδική ομάδα της Α2 που θα συμμετέχει σε ημιτελικά Κυπέλλου.

Στο Κλειστό του Λουτρακίου βρέθηκαν περίπου 40 φίλοι και φίλαθλοι της ομάδας μας, οι οποίοι με τη φωνή τους και τις επευφημίες τους στάθηκαν δίπλα στους Λύκους μας και τους οδήγησαν στην πολύ μεγάλη νίκη. Μεταξύ αυτών και μέλη των οργανωμένων οπαδών της G2 Άργους, τα οποία ταξίδεψαν στο Λουτράκι για να συμπαρασταθούν με τον μοναδικό τρόπο και τα τραγούδια τους στην αγαπημένη μας ομάδα.
Το Σάββατο 24 Ιανουαρίου στις 18.00 η ομάδα μας αντιμετωπίζει στο Κλειστό Γυμναστήριο Νέας Κίου τον ΠΑΟΚ, στο μεγάλο ντέρμπυ του Πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα:1-1, 2-2, 3-4, 4-6, 7-8, 8-12 (ημχ.), 10-14, 12-16, 14-17, 16-18, 17-20, 21-22

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς 2, Πέρρος 6, Δημητρόπουλος, Χερουβείμ 3, Τοκατζόγλου 1, Οικονόμου 1, Μπάρμπας, Βούκοβιτς, Τρουμπέτας 6, Βασιλειάδης, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης 2.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κυπραίος 4, Μεγαλοοικονόμου 2, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης 1, Πασσιάς, Σιαμαντάς, Μούγιτς, Νούγκοβιτς 3, Ντάσεβιτς 1, Σαμαράς 5, Σπέντζος, Ανανιάδης 1, Χαντέλης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Σιμιτσής.

Διαιτητές: Ανταλής- Κουτσός, δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 2/2-3/4