Δευτέρα, 13 Μαΐου 2019

Διακρίσεις για τους αθλητές των σχολών Choy Lee Fut Ναυπλίου και Άργους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κουνγκ-φού

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 8:35:00 μ.μ. | |
Διακρίσεις για τους αθλητές των σχολών Choy Lee Fut Ναυπλίου και Άργους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κουνγκ-φού
Άλλη μια επιτυχημένη παρουσία  για τη σχολές  Choy Lee Fut Ναυπλίου και Άργους  στο 20Ο  Πανελλήνιο πρωτάθλημα Wushu Kung Fu 2019  (Α Κατηγορίας) που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γήπεδο πάλης στα Άνω Λιόσια το Σαββατοκύριακο 11 και 12 Μαΐου .

Αθλητές από όλη την Ελλάδα έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό και πρόσφεραν σπουδαίο θέαμα επιβεβαιώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την ανοδική πορεία που έχει το Wushu Kung Fu  στη χώρα μας.
Οι αθλητές αγωνίστηκαν στα αγωνίσματα Ligth sanda  και Taolou και είχαν συμμετοχή σε 57 κατηγορίες. Συνολικά κατέκτησαν  40 μετάλλια, 19  χρυσά, 13 ασημένια και 8 χάλκινα.
Όλες οι δακρίσεις έχουν την αξία τους αλλά, πρέπει  να αναφερθούν, οι  πρώτες θέσεις  του Λαμπάδα Κωνσταντίνου  ανάμεσα σε 23 αθλητές,  και τηςΠαπασταθοπούλου Ηλιάνας  σε κατηγορία 25 αθλητριών.
Αρχηγός αποστολής για την ομάδα του Άργους ήταν η κ. Κοκκινάκη Άννα και για την ομάδα του Ναυπλίου η νεαρή δασκάλα Λαμπάδα Μαρία.
Να επισημάνουμε ότι αυτό το πρωτάθλημα ήταν  πριμοδοτούμενο από τη Γ. Γραμματεία αθλητισμού και οι αθλητές που διακρίθηκαν πριμοδοτούνται   με ανάλογο ποσοστό  στις πανελλαδικές εξετάσεις για τα ΤΕΙ και ΑΕΙ σύμφωνα με τον αθλητικό νόμο.

Ακολουθούν οι διακρίσεις και οι συμμετοχές:
1.    ΚΡΙΤΣΙΔΗΜΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Light Sanda - 14-15 ετών - -80kg – Ανδρών 1η θέση
2.    ΛΑΜΠΑΔΑ ΜΑΡΙΑ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΞΙΦΟΣ - 18-40 ετών – γυναικών 2η θέση
3.    ΛΑΜΠΑΔΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - 15-18 ετών – εφήβων 1η  θέση
4.    ΛΙΟΝΤΟΥ ΙΩΑΝΝΑ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - 13-15 ετών – κορασίδων 1η  θέση
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - Υπόλοιπα Μακριά Όπλα - 13-15 ετών – Κορίτσια 2η θέση
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - Μικτή Κοντά Όπλα - 13-15 ετών – Κορασίδων 3η θέση
5.    ΜΠΡΟΥΣΑΛΗ ΑΓΓΕΛΙΚΗ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - 13-15 ετών 2η  θέση
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - Μικτή Κοντά Όπλα - 13-15 ετών – Κορασίδων 1η  θέση
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΑΛΛΑ ΣΤΥΛ ΟΠΛΩΝ - ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΠΛΑ - 13-15 ετών – κορασίδων 3η  θέση                       3
6.    ΜΠΡΟΥΣΑΛΗΣΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - 10-13 ετών - παμπαίδων 1η  θέση                       1
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α -  ΝΟΤΙΟ ΚΟΝΤΑΡΙ - 10-13 ετών – παμπαίδων 2η  θέση
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΚΥΡΤΟ ΚΑΙ ΠΛΑΤΥ ΣΠΑΘΙ  - 10-13 ετών - παμπαίδων 1η  θέση                       1
7.    ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΘΟΔΩΡΗΣ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - ώς 10 ετών – παμπαίδων 2η  θέση                       2
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - Υπόλοιπα Μακριά όπλα - εώς 10 ετών - Παμπαίδων  3η θέση
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΚΥΡΤΟ ΚΑΙ ΠΛΑΤΥ ΣΠΑΘΙ - εώς 10 ετών - παμπαίδων 1η  θέση                       1
8.    ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ ΙΩΑΝΝΗΣ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΚΥΡΤΟ ΚΑΙ ΠΛΑΤΥ ΣΠΑΘΙ πάνω από 40 ετών 3η θέση
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΑΛΛΑ ΣΤΥΛ ΟΠΛΩΝ - ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΠΛΑ - πάνω από 40 ετών - ανδρών3η θέση                       3
9.    ΠΑΠΑΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΥ ΗΛΙΑΝΑ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - 15-18 ετών – νεανίδων 1η  θέση                       1
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΞΙΦΟΣ - 15-18 ετών – νεανίδων 1η  θέση                                                                   
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΑΛΛΑ ΣΤΥΛ ΟΠΛΩΝ - ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΠΛΑ - 15-18 ετών – νεανίδων 1η  θέση                       1
10. ΣΕΡΕΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΥΡΤΩ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - 13-15 ετών - κορασίδων                                                                     
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - Μικτή Κοντά Όπλα - 13-15 ετών - Κορασίδων                       9
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΑΛΛΑ ΣΤΥΛ ΟΠΛΩΝ - ΒΕΝΤΑΛΙΑ - 13-15 ετών – κορασίδων 1η  θέση                       1
11. ΣΚΑΝΔΑΛΗΣ ΑΡΓΥΡΗΣ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - 13-15 ετών – παίδων 1η  θέση                       1
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - Μικτή Μακριά όπλα - 13-15 ετών – Αγόρια  1η  θέση                       1
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΚΥΡΤΟ ΚΑΙ ΠΛΑΤΥ ΣΠΑΘΙ (Dao shu, nan dao) - 13-15 ετών – παίδων 1η  θέση                       1
12.  ΣΤΕΦΑΝΟΠΟΥΛΟΥ                          ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΑΝΝΑ                                                                                      
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - 18-40 ετών – γυναικών 1η  θέση
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΛΟΓΧΗ - 18-40 ετών – γυναικών 2η  θέση                                                                   
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΑΛΛΑ ΣΤΥΛ ΟΠΛΩΝ - ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΠΛΑ - 18-40 ετών – γυναικών 3η  θέση                       3
13.  ΤΟΥΡΟΥΤΣΙΚΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - 10-13 ετών - παγκορασίδων  5η  θέση                       5
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - Μικτή Κοντά Όπλα - 10-13 ετών - Παγκορασίδων  5η  θέση
14.  ΤΟΥΡΟΥΤΣΙΚΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - ώς 10 ετών – παμπαίδων 3η  θέση
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΚΥΡΤΟ ΚΑΙ ΠΛΑΤΥ ΣΠΑΘΙ  - εώς 10 ετών - παμπαίδων   3η  θέση
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΑΛΛΑ ΣΤΥΛ ΟΠΛΩΝ - ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΠΛΑ - εώς 10 ετών - παμπαίδων  2η  θέση                       2
15.  ΑΛΕΞΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ – ΑΓΓΕΛΟΣ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - Μικτή Υπόλοιπα Όπλα - 15-18 ετών – Εφήβων3η  θέση                       3                                
16.  ΚΟΚΚΙΝΟΠΟΥΛΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΑΛΛΑ ΣΤΥΛ ΟΠΛΩΝ - ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΠΛΑ - 13-15 ετών – κορασίδων 4η  θέση                       4
17.  ΜΙΧΟΥ ΔΕΣΠΟΙΝΑ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - Μικτή Γροθιά - ώς 10 ετών – Παγκορασίδων 1η  θέση                       1
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΑΛΛΑ ΣΤΥΛ ΟΠΛΩΝ - ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΠΛΑ - εώς 10 ετών - παγκορασίδων 1η  θέση                       1
18.  ΜΠΕΚΙΑΡΗ     ΜΑΡΙΑ ΙΩΑΝΝΑ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - 13-15 ετών – κορασίδων 4η  θέση
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - Μικτή Κοντά Όπλα - 13-15 ετών – Κορασίδων 4η  θέση                                              
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΑΛΛΑ ΣΤΥΛ ΟΠΛΩΝ - ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΠΛΑ - 13-15 ετών – κορασίδων 1η  θέση                 
19.  ΝΙΚΟΛΙΤΣΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Light Sanda - 14-15 ετών - -52kg - Ανδρών1η  θέση                       1
20.  ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ  ΝΙΚΟΛΕΤΑ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - Μικτή Γροθιά - ώς 10 ετών – Παγκορασίδων 2η  θέση                       3
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΠΛΑ - εώς 10 ετών - παγκορασίδων 1 2η  θέση                                        
21.  ΠΟΛΙΤΗΣ        ΠΕΤΡΟΣ
Light Sanda - 17-18 ετών - -56kg - Ανδρών 2η  θέση                        
22.  ΠΡΙΣΕΚΑΡΙΟΥ ΤΖΕΑΝΙΝΑ               
Light Sanda - 18-39 ετών - -60kg – Γυναίκες 2η  θέση                       2
23.  ΤΣΙΟΥΛΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΝΟΤΙΑ ΓΡΟΘΙΑ - ώς 10 ετών – παμπαίδων 5η  θέση                       5
Tao Lu - Παραδοσιακό - Α - ΑΛΛΑ ΣΤΥΛ ΟΠΛΩΝ - ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΟΠΛΑ - εώς 10 ετών - παμπαίδων 1 3η  θέση                       3


Ι ΚΤΕΟ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ ΜΕΡΑΚΛΙΔΙΚΟ ΣΑΛΑΠΑΤΑΣ