Τετάρτη, 4 Σεπτεμβρίου 2019

"Ο Άγνωστος Σωτήρας" του 1ου ΕΠΑΛ και του 1ου ΕΚ Άργους στο DUFF DUBROVNIK FILΜ FESTIVAL 2019

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 11:25:00 π.μ. | | |
"Ο Άγνωστος Σωτήρας" του 1ου ΕΠΑΛ και του 1ου ΕΚ Άργους στο DUFF DUBROVNIK FILΜ FESTIVAL 2019
 Η βραβευμένη ταινία των μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ και 1ου ΕΚ Άργους "Ο Άγνωστος Σωτήρας- The Unknown Savior" επιλέχθηκε από την επιτροπή του φημισμένου Φεστιβάλ DUFF DUBROVNIK FILΜ FESTIVAL 2019 για την τελική φάση του διαγωνιστικού μέρους (15-20 Οκτωβρίου).


Τα παιδιά του 1ου ΕΠΑΛ και 1ου ΕΚ Άργους δημιούργησαν ένα ντοκιμαντέρ προς τιμήν του Έιζα Τζένινγκς (Asa Jennings), του ανθρώπου που έσωσε 350.000 Έλληνες το 1922 στην καταστροφή της Σμύρνης.

Στο 1ο ΕΠΑΛ και 1ο Ε.Κ. Άργους φοιτούν παιδιά με προσφυγικές ρίζες από τη Σμύρνη και από ολόκληρη τη Μικρά Ασία. Ήθελαν να ασχοληθούν με το δράμα των προγόνων τους το 1922 και να τους αφιερώσουν τη δημιουργία τους.

Ο Σίντλερ της Σμύρνης (Asa Jennings) αγνόησε την επίσημη πολιτική της χώρας του, δεν έλαβε υπόψη θρησκεία, χρώμα και φυλή. Ήθελε μόνο να σώσει όσο γίνεται περισσότερους δύστυχους συνανθρώπους του. Έδωσε την περιουσία του, έπεισε τους Τούρκους και πίεσε τις ελληνικές αρχές για να εξασφαλίσει την διάσωση των προσφύγων... Και τα κατάφερε.

Δείτε παρακάτω την ταινία τους:
Καλή τύχη στα παιδιά!!!

SELECTED FILMS 2019

Up to 15 years of age

145 godina žute zgrade 145 year of the yellow building 6’36” Group VANIMA Documentary

A canção do solteiro Bachelor´s song 6’35”Group Anilupa Animation

A flor rara A rare flower 7’51” Group Associação de Ludotecas do Porto Animation

Αχ, αυτό το αυ Ah, this damn letter au 6’47” Group Primary School of Niata/Agios Dimitrios Fiction

Budi stolar Be a carpenter 10’02” Matej Barac Videodružina BezVizije Documentary

Caperucita rosa Little Pink Riding Hood 2’24” Alba Cuevas Padules, Milagros Servían Acosta Taller Telekids Animation

City Stories 2 City Stories 2β  6’00” Group Wild Kids animation studio Animation

El Tesoro del Camilo The Treasure of Camilo 6’25” Group Colegio Público Camilo Hernández, Cáceres Fiction

Entre silencios Between silences 12’45” Group Cinema en curs – A Bao A Qu Fiction

First woman with Laiko First woman with Laiko 2’51” Group Labodanim Animation

Istraživači The Explorers 7’44” Group Kaooosss Fiction

Jesen Autum 2’15” Group NS Dubrava – Škola crtanog filma Dubrava Animation

Les ones ressonen The echo of the waves 13’12” Group Cinema en curs – A Bao A Qu Fiction

Mačak u vreći A Cat in a Sack 7’15” Group Škola filma Šipan Fiction

Metamorfosi Metamorphosis 6’48” Group Fondazione PInAC Animation

Mια φωλιά για τα πουλιά, μια γωνιά για τα παιδιά A nest for the birds, a spot for the kids 2’06” Group 1st Primary School of Thessaloniki Animation

Mlaka brez vode Lukewarm without water 3’21” Group Kud Mreža / VRTEC VODMAT Animation

Moć Power 3’54” Isabela Franolić FKVK Zaprešić Fiction

Na dopunskoj nastavi In supplementary classes 11’00” Group ZAG Documentary

Najgore je to što nemaš nikoga The Worst Thing is Having Nobody 3’47” Lovro Horvat MG OŠ Dr. Ivana Novaka Macine Documentary

Otmica Hijacking 6’20” Group Udruga Luža Fiction

Paralele crvene i bijele Parallels white and red 2’47” Group VANIMA Animation

Posljedice Consequences 3’00” Matea Kučak Mali filmoljupci Fiction

Sama stvaram svoju sreću I make my own happiness 2’51” Dora Ašler, Vanda Heidl FS OŠ Većeslava Holjevca Fiction

Spavač Sleeper 7’38” Group II. OŠ Čakovec Animation

Svakom je Bog dao nešto God gives everyone a chance 8’59” Ema Puljić FS OŠ Strahoninec Documentary

Škarje moje malo My little Škarje 14’08” Jana Držanić OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica Documentary

Štednja – ulaznica za budućnost Saving money – ticket to future 4’55” Lana Jelovac FD “Jazavci” – OŠ Pavao Belas Fiction

Tesla i Edison Tesla and Edison 5’10”Group FS POŠ Nova Zadar Animation

U potrazi za zakopanim blagom In search for buried treasure 2’21” Roko Damiani FKVK Zaprešić Animation


16 to 20 years of age

100 % polyester 100 % polyester 3’08” Luka Stjepanović PUG Zagreb Documentary

Qué pasaría si la animación sociocultural desapareciese?. What would happen if sociocultural animation disappeared ? 4’25” Group IES Bárbara de Braganza , Badajoz Documentary

Alex Alex 10’06” Group Muški UD Dubrovnik Documentary

“Alma” “Alma” 5’55” Group IES Llerena, Llerena Fiction

Cristallo Cristallo 15’00”+ btb Group Liceo Classico Statale “M. Minghetti” Fiction


Čipka film LACE MOVIE 2’08” Lucija Lubina NS Dubrava / Škola crtanog filma Dubrava Animation

Djeca sunca Children of the Sun  6’11” Group Independent Documentary

Esta soy yo This is me 10’00” Yaiza Suárez High School Cacheiras / Ind. Fiction

Etikete Labels 4’33” Nina Damjanović Independent Fiction

Ξημερώνει στο Γεντί Κουλέ Μorning comes in Yedi Kule 6’30” Group 8th High School of Pireus Documentary

G. Oblak Mr. Cloud 1’30” Group ZVVIKS Animation

Ilija i Pavle Ilija & Pavle 15’00”+ btb Nika Kapelec FS Medika Fiction

Ime mi je Mara My name is Mara 6’36” Marina Bebek FS Paola Di Rosa Fiction

Interakcije Interactions 2’45” Group ZVVIKS Animation

Klinka Kiddo 13’30” Petra Pavetić Kranjčec Blank_filmski inkubator Fiction

La felicità romana Roman Happiness 9’59” Group Polittico Fiction

Kitten In My Hands Kitten In My Hands 3’43” Katya Kaminsky Wild Kids animation studio Animation

Ο κύβος The cube 4’00” Group 2nd lyceum of Igooumenitsa Fiction

Pepeljuga Cinderella 15’00”+ btb Melita Mukavec Blank_filmski inkubator Fiction

Price Price 4’44” Samuel Navarro Sanador Films Fiction

Ruleta Rusa Russian Roulette 8’04” Lydia Gonzalez IES Rodanas Fiction

Slijepci The Blind 2’03” Lucija Petkoviček FKVK Zaprešić Animation

Smetnje Distractions 6’37” Josip Skledar FKVKZ Fiction

The Moon and The Sun Love The Moon and The Sun Love 4’38” Ekaterina Kurygina Independent Animation

The Unknown Savior The Unknown Savior 13’11” Iliana Rapti 1st Laboratory Centre of Argos & 1st VHS of Argos Documentary

Open category

A Message to All Women A Message to All Women 2’06” Leonarda Fabris Udruga Luža

Dial up Dial up 1’21” David Filipović EPISKOP

Etiquetas Taggs 1’50” Miguel Voces Gancedo IES Europa

Family photos Family photos 3’51” Magdalena Janđel ALU Zagreb

Kreativni pojmovi Creative notions 3’42” Group Škola likovnih umjetnosti Split

Mi mejor enemigo My best enemy 3’00” Marcela Taracido High School Cacheiras / Ind.

Modern crockshow Modern crockshow 4’02” Dorja Cug ŠUDIGO

Morana Morana 6’48” Borna Ivan Masnec Samostalni / Independent

Na plavoj livadi On the blue meadow 5’54” Eva Magdić Govedarica Samostalni / Independent

Nature Nature 1’16” Sara Marin SŠ Pakrac

Primavera Spring 4’48” Ambra Radić Samostalni / Independent

Reci NE nasilju! Say NO to bullying! 1’40” Karla Tadić FD Mladi SKIG-ovci

Zmija The snake 3’07”Jurica Balenta ŠAF
Ι ΚΤΕΟ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ ΜΕΡΑΚΛΙΔΙΚΟ ΣΑΛΑΠΑΤΑΣ