Παρασκευή, 11 Οκτωβρίου 2019

Ολόκληρο το πρόγραμμα του 6ου Διεπιστημονικού Συμποσίου "Μυκήνες"

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 9:49:00 π.μ. | | |


Ολόκληρο το πρόγραμμα του 6ου Διεπιστημονικού Συμποσίου "Μυκήνες"
 Την Πρώτη πρωτεύουσα της Ελλάδας, την πρωτεύουσα του Νομού Αργολίδας, το Ναύπλιο, επέλεξε το Κέντρο Νησιωτικού και Μεσογειακού Πολιτισμού «Μεσόνησος», να διοργανώσει το 6ο Διεθνές Διεπιστημονικό Συμπόσιο με θέμα τον Μυκηναϊκό Πολιτισμό στις 11-13 Οκτωβρίου στην αίθουσα του Βουλευτικού.

Το κέντρο Νησιώτικού και Μεσογειακού Πολιτισμού «Μεσόνησος» επιδιώκει την αφύπνιση των τοπικών κοινωνιών σε επίπεδα πολιτισμού, περιβάλλοντος, υγείας, γεωπολιτικής, νέων τεχνολογιών και ανάπτυξης.

Στόχος είναι να διαμορφωθούν πρότυπες εποικοδομητικές προτάσεις, πράγμα που μπορεί να προκύψει από την οργάνωση μιας διεθνούς συνάντησης, όπου προσωπικότητες σχετικά με τις θεματολογίες θα αναλύσουν αντίστοιχα και θα ενημερώσουν για τα νέα δεδομένα της επιστήμης τους.

Κάποιες από τις θεματικές του Συμποσίου είναι οι: Γεωλογία, Περιβάλλον, Γεωπολιτική, Πολιτισμός, Ανάπτυξη, Οικονομία, Τουρισμός, καθώς και Υγεία.

Εισηγητές θα είναι καθηγητές και ερευνητές διεθνούς φήμης από την Ελλάδα και το εξωτερικό.

Ο συνολικός αριθμός πρόκειται να ανέλθει περίπου στα 150 άτομα εκ των οποίων 40 ομιλητές και Σύνεδροι.

Στόχος είναι, επιπλέον των συνέδρων, η ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας και της ευρύτερης περιοχής.


6ο Διεπιστημονικό Συμπόσιο ΄΄Μυκήνες΄΄, Ναύπλιο 11-13 Οκτωβρίου 2019


Πρόγραμμα Συμποσίου

Παρασκευή  11/10/19          

15.00 – 17.30              Εγγραφές
17.30 – 18.00              Προσέλευση

Προεδρείο: Ε. Γράψα, Σπ. Μαυράκος, Γ. Πολίτης, Χρ. Ζερεφός
18.00 – 18.45              Χαιρετισμοί

Αργολίδα-Μυκήνες
18.45 – 19.00             Ζερεφός Χρήστος
΄΄Το Πολιδίψιον Άργος΄΄: από τον Μύθο στην Πραγμaτικότητα
19.00 – 19.15              Φλογαίτης Σπύρος
                                    Μυκήνες και Ελληνισμός
19.15 – 19.30              Παπανικολάου Δημήτρης
                                    Γεωλογική Ιστορία της Αργολίδας

Διάλειμμα
                                   
Γεωπολιτική
Προεδρείο: Γρ. Τσάλτας
           
19.45 – 20.00              Περράκης Στέλιος
Το ζήτημα της μετανάστευσης και διαχείρισής της σε σταυροδρόμι.
Διαστάσεις, τάσεις, εντάσεις, όρια σε διεθνές, ευρωπαϊκό και εθνικό επίπεδο
20.15 – 20.30              Τσάλτας Γρηγόρης
Προοπτικές Υιοθέτησης Ελληνικής Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης
20.3020.45              Συρίγος Άγγελος
Γεωπολιτικές Εξελίξεις στην Ανατολική Μεσόγειο
           
           
21.00                           Δεξίωση στο Τελωνείο


Σάββατο 12/10/19    

Γεωπολιτική
Προεδρείο: Γρ. Τσάλτας

9.30 – 9.45                  Γούναρης Μανώλης
Η Επιθετική Πολιτική της Τουρκίας στις θαλάσσιες ζώνες Κυπριακής Δημοκρατίας και Ελλάδας, παραγωγός έκρυθμων καταστάσεων
9.45 – 10.00                Ροδοθεάτος Γεράσιμος
                                    Προς μια νέα διάσταση της Διακυβέρνησης των Ωκεανών. Η διαχείριση της
                                    βιοποικιλότητας στις Περιοχές Εκτός Εθνικής Δικαιοδοσίας
10.00 – 10.15              Λιακάκος Λυκούργος
                                    Το νομικό καθεστώς των αρχαιολογικών και ιστορικών αντικειμένων στις
                                    θαλάσσιες ζώνες κατά τη σύμβαση δικαίου θάλασσας 1982
Διάλειμμα

Θέματα Κοινωνικής επικαιρότητας
Προεδρείο: Μελ. Μαλλιώρη

10.30 – 10.45              Παπαδάκου Ιωάννα
                                    Η Δικαοσύνη κοντά στη χώρα και τον πολίτη
10.45 – 11.00              Πολίτης Γιάννης
                                    Ο ρόλος των ΜΜΕ και των οικονομολόγων την δεκαετία της κρίσης
11.00 – 11.15              Νούνεσης Γεώργιος
                                    Εκθετικές Τεχνολογίες- Μετασχηματισμός των Δημοσίων Ερευνητικών Κέντρων

Συζήτηση-Διάλειμμα

Υγεία
Προεδρείο: Φωτ. Στυλιανοπούλου

12.00 – 12.15              Γρηγοράκος Λεωνίδας
Καινοτομίες στην Υγεία
12.15 – 12.30              Μαλλιώρη Μελπωμένη
Η Ψυχολογία του γήρατος: Είναι η κατάθλιψη ανασταλτικός παράγοντας για
την μακροζωϊα;
12.30 – 12.45              Πατσούρης Ευστράτιος
                                    Γήρας ΄΄Αντιγύρανση νεότερα Δεδομένα΄΄
12.45 – 13.00              Κωνσταντινίδης Κωνσταντίνος
                                    Ρομποτική Χειρουργική. Αεροδιαστημική τεχνολογία στα χέρια του σύγχρονου 
χειρούργου
Διάλειμμα

13.15 – 13.30              Λιντζέρης Δημήτρης
                                    Η Πολιτική για το Φάρμακο μετά την Κρίση
13.30 – 13.45              Μητάκου Σοφία
                                    Η Μεσογειακή Διατροφή, πηγή βιοδραστικών συστατικών
13.45 – 14.00              Κορρές Δημήτρης
                                    Οι τραυματισμοί της σπονδυλικής στήλης, η ΄΄Νάρκωση΄΄ και η Ιπποκρατική Σκέψη
Διάλειμμα

Υγεία
Προεδρείο: Ευστρ. Πατσούρης

14.30 – 14.45              Στυλιανοπούλου Φωτεινή
                        Η Διαχρονική Προσφορά του Ελληνικού Ινστιτούτου Παστέρ στην
                        κοινωνία και τη Δημόσια Υγεία
14.45 – 15.00              Καραγκούνη Ευδοκία
                                    Εμβόλια : Πραγματικότητα, Προκλήσεις και Καινοτομία
15.00 – 15.15              Μεντής Ανδρέας
                                    Η απειλή παλαιών και αναδυόμενων ιών στην Ελλάδα
15.15 – 15.30              Καραμήτρος Τιμοκράτης
                        Εξατομικευμένη Ιατρική: Εφαρμογές Προηγμένων Τεχνολογιών στην
                        στις Υπηρεσίες της Υγείας
                                   
Συζήτηση-Διάλειμμα
           
Ανάπτυξη
Προεδρείο : Εμ. Πλειώνης

16.00 – 16.15              Σαντορινιός Νεκτάριος
                                    Πολιτικές Συνοχής και Βιώσιμη Ανάπτυξη στον Νησιωτικό Χώρο
16.15 – 16.30              Τατούλης Πέτρος
                                    Πολιτική Διαχείριση του Πολιτισμού και η συμβολή του στην Ανάπτυξη
16.30 – 16.45              Δανέλλης Σπύρος
                                    Από την ανάπτυξη του τουρισμού στον τουρισμό της ανάπτυξης
16.45 – 17.00             Ζαχαριάδης Κώστας
                                    Περιβαλλοντικά βιώσιμη και κοινωνικά δίκαιη ανάπτυξη     

Συζήτηση-Διάλειμμα
                       
Πολιτισμός
Προεδρείο : Ε. Γράψα

17.30 – 17.45              Γιαννέλης Γιάννης
                                    Η λαϊκή πολιτική σάτιρα στην μετεπαναστατική Ελλάδα
17.45 – 18.00              Τριγάζης Παναγιώτης
Περιεχόμενο εορτασμού 200 χρόνων Επανάστασης 1821.
Οι κινητήριες ιδέες και οι Δυνάμεις του Διεθνούς Φιλελληνισμού
18.00 – 18.15              Γεωργάκη Αναστασία
Το πολύτοπο των Μυκηνών του Γιάννη Ξενάκη (1978), διαχρονικότητα
και πρωτοπορία για την πολιτιστική ανάπτυξη)
Διάλειμμα

Προεδρείο : Π. Νομικού

18.30 – 18.45              Μανιάτης Γιάννης
                                    Αρχαιομετρία (Μινωίτες και Μυκηναίοι)
18.45 – 19.00              Καρατάσιος Ιωάννης
                                    Μνημεία και Περιβάλλον – Μηχανισμοί φθοράς και προστασία
19.15 – 19.30              Σακελλαρίου Δημήτρης
Θαλάσσια γεωαρχαιολογική έρευνα στον Ανατολικό Αργολικό Κόλπο: βυθισμένο προϊστορικό ανάγλυφο και παλαιο-ακτές κοντά στο Σπήλαιο Φράχθι, Όρμος Κοιλάδας
Συζήτηση


Κυριακή 13/10/19

Περιβάλλον – Πολιτική Προστασία (Φυσικές Καταστροφές)
Προεδρείο: Δ. Παπανικολάου

09.30 – 09.45              Λέκκας Ευθύμης
Νέα Επιστημονικά Τεχνικά και Επιχειρησιακά Δεδομένα
από Πρόσφατες Καταστροφές σε Εθνικό και Παγκόσμιο Επίπεδο                          
09.45 – 10.00              Μιχαλόπουλος Νίκος
Το Εθνικό Παρατηρητήριο Γεωεπιστημών και Κλιματικής Αλλαγής Αντικυθήρων
10.00 – 10.15              Πλειώνης Μανώλης
Οι Καινοτόμες Υπηρεσίες Πρόγνωσης και Εντοπισμού Παρακολούθησης
και Διαχείρισης Αποτελεσμάτων Φυσικών Καταστροφών του ΕΑΑ
10.15 – 10.30              Μαρίνος Διονύσιος
Ορθολογική Διαχείριση των Χειμαρρικών Υδατοφορτίων με Αντιπλημμυρικά  Φράγματα-Ταμιευτήρες πολλαπλών σκοπών. Η περίπτωση του Λιαπατορέματος

Διάλειμμα

10.45 – 11.00              Κατρούγκαλος Γιώργος
Διπλωματία και Πολιτισμός
11.00 – 11.15              Νομικού Παρασκευή
                                    Corinth Gulf, a Natura 2000 area, presented via interactive Story maps
11.15 – 11.30              Σφέτσος Αθανάσιος
                        Establishing seasonal risk indicators for compound extreme events for Greece
11.30 – 11.45              Παπανικολάου Ιωάννης
Φυσικές Καταστροφές στην Ελλάδα και Τοπική Αυτοδιοίκηση: Γιατί  αποτυγχάνει
η πρόληψη                 


Συζήτηση-Διάλειμμα

Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας
Προεδρείο: Αρ. Καραγεώργης

12.15 – 12.30              Μαυράκος Σπύρος
                                    Υβριδικά συστήματα παραγωγής υπεράκτιας αιολικής και κυματικής ενέργειας
12.30 – 12.45              Χαλδέζος Γιάννης
Μυθολογική, αρχαιολογική και ιστορική ανασκόπηση των εφαρμογών
της γεωθερμικής ενέργειας στον Ελλαδικό χώρο
12.45 – 13.00              Κοσμόπουλος Παναγιώτης
                                    Το σύστημα πρόγνωσης της Ηλιακής Ενέργειας του ΕΑΑ
13.00 – 13.15              Σουκισιάν Τακβόρ
                                    Blue energy in the Mediterranean and the greek hub-Pelagos Project
13.15 – 13.30              Κονισπολιάτης Δημητρης
                                    Efficiency of wave energy devices in Argolic gulf.


Συζήτηση-Διάλειμμα


Ενέργεια
Προεδρείο: Σπ. Μαυράκος, ΕΛΚΕΘΕ

14.30 – 14.45              Μανιάτης Γιάννης
Εθνική ενεργειακή στρατηγική, υδρογονάνθρακες, ανάπτυξη, απασχόληση
14.45– 15.00               Γρηγορίου Γιάννης
                                    Από τον μύθο στην πραγματικότητα των ερευνών πετρελαίου στη χώρα μας
15.15 – 15.30              Γκλαβίνης Παναγιώτης
                                    Η Ολοκλήρωση των Αγορών Ενέργειας στην Ευρύτερη Ευρώπη
Διάλειμμα

15.45 – 16.00              Μπέλλας Σπύρος
Hy drocarbons, environmental change and geopolitics; Does Greek E&P
             impact the energy game
16.00 – 16.15              Συμεωνίδης Φοίβος
                                    Η Ερευνητική γεώτρηση στο Δυτικό Πατραϊκό Κόλπο
16.15 – 16.30              Πάγκου Καλλιόπη
Αποτελέσματα των στρατηγικών μελετών, περιβαλλοντικών επιπτώσεων, σε σχέση
με τις δραστηριότητες αναζήτησης, έρευνας και εκμετάλλευσης Υδρογονανθράκων
σε θαλάσσιες περιοχές ενδιαφέροντος της Ελληνικής Δημοκρατίας

Συζήτηση-Διάλειμμα

17.00                           Συμπεράσματα Συμποσίου
                                   
                                    Προεδρείο: Ρούλα Παππά – Σουλούνια
                                   
                                    Επιστημονική Επιτροπή
                                    Σπ. Μαυράκος , Χρ. Ζερεφός, Γρ. Τσάλτας, Δ. Παπανικολάου,
                                    Εμ. Πλειώνης, Φωτ. Στυλιανοποούλου, Γ. Νούνεσης  



Ι ΚΤΕΟ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ ΜΕΡΑΚΛΙΔΙΚΟ ΣΑΛΑΠΑΤΑΣ