Τρίτη, 5 Νοεμβρίου 2019

25 χορωδίες και 1500 χορωδοί στο "6ο Ναυπλιο - Artiva Διεθνές Χορωδιακό Φεστιβάλ"

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 10:02:00 π.μ. |
25 χορωδίες και 1500 χορωδοί στο Ναύπλιο για το 6ο Διεθνές Χορωδιακό Φεστιβάλ
Την Τετάρτη 6 Νοεμβρίου θα πραγματοποιηθεί στο Ναύπλιο η έναρξη ενός από τα σημαντικότερα χορωδιακά Φεστιβάλ της Ελλάδας. 25 χορωδίες, 1500 χορωδοί και επισκέπτες θα επισκεφθούν την πόλη του Ναυπλίου από 6 έως 11 Νοεμβρίου για να συμμετάσχουν και να παρακολουθήσουν από κοντά αυτό το μεγάλο πολιτιστικό γεγονός 


ΝΑΥΠΛΙΟ-ARTIVA 6ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΧΟΡΩΔΙΑΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ 6-7-8-9-10 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2019 Αίθουσα ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΥ ΝΑΥΠΛΙΟ 

Πρόγραμμα Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2019 
Ώρα έναρξης: 20.00 

Τελετή Έναρξης του Φεστιβάλ 

Ο Δήμαρχος Ναυπλιέων κ. Δημήτρης Ι. Κωστούρος κηρύσσει την έναρξη του Φεστιβάλ. Χαιρετισμός Καλλιτεχνικού Δ/ντη του Φεστιβάλ κ. Θεοδόση Αντωνιάδη. 

Καλλιτεχνικό πρόγραμμα έναρξης Φεστιβάλ. 
Γυναικείο φωνητικό σύνολο Ναυπλίου «ΣΥΜΦΩΝΙΑ» 
ΛΥΡΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ ΛΥΡΙΚΗ ΒΡΑΔΙΑ με . . .εκπλήξεις 

Μια μαγευτική βραδιά με τους ΣΟΛΙΣΤ της ΟΠΕΡΑΣ ΛΥΔΙΑ ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ μέτζο σοπράνο ΚΑΤΙΑ ΠΑΣΧΟΥ. σοπράνο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΜΠΕΡΗΣ τενόρος 

Στο ΠΙΑΝΟ Ο διαπρεπής ΠΙΑΝΙΣΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΙΑΚΑΣ 

Ένα μαγευτικό ταξίδι με αποσπάσματα από όπερες , οπερέτες, μιούζικαλ καθώς και γνωστά τραγούδια από το διεθνές και ελληνικό ρεπερτόριο. 

Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2019 
Ώρα έναρξης: 20.00 

- Δημοτική Χορωδία Μεγαρέων 
-Χορωδία Ένωσης Φίλων Μουσικής Καλαμάτας «ΑΡΜΟΝΙΑ» 
-Χορωδία Δήμου Επιδαύρου 

Παρασκευή 8 Νοεμβρίου 
2019 Ώρα έναρξης: 20.00

-Μεικτό Πολυφωνικό Σχήμα Χορωδίας Δ.Ο.Π.Π.Α.Τ Ναυπλίου 
-Mικτή Χορωδία «ΕΠΙΛΟΓΗ» - Κύπρος 
-Χορωδία Φαιάκων Κέρκυρας
-Χορωδία Ποντιακού Πολιτιστικού Συλλόγου Καλλιθέας – Συκεών 
-Νέα ευρωπαϊκή χορωδία συλλόγου Αγάπη Περαίας 

Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2019 
ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ 
Ώρα έναρξης: 12.00

-Μικτή Χορωδία Αιγινίου Canto Olympus (1η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Μεικτές Χορωδίες) 
-Νέα ευρωπαϊκή χορωδία συλλόγου Αγάπη Περαίας (1η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Μεικτές Χορωδίες) 

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ 
Ώρα έναρξης: 16.30 

-Παιδική Χορωδία 3 ου Δημοτικού σχολείου Μεταμόρφωσης (4 η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Παιδικές Χορωδίες) 
-Γυναικείο νεανικό τμήμα χορωδίας Τρίπολης “La Vita” ( 3η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ομοίων φωνών) 
-Πολυφωνική Χορωδία Πάτρας, Νεανική Χορωδία (2 η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Χορωδίες Δωματίου)
-Γυναικείο Φωνητικό Σύνολο-Χορωδία Καλλιτεχνήματα ( 2η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Χορωδίες Δωματίου)
-Μικτή Χορωδία Ωδείου Μουσική Πράξη (5η ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Θρησκευτικής Μουσικής) 

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 
Ώρα έναρξης: 21.00 
- Παιδική-Νεανική χορωδία ωδείου Αθηνά 
-Γυναικείο Φωνητικό Σύνολο-Χορωδία Καλλιτεχνήματα 
-Cantelena Χορωδία Πάτρας
-Χορωδία E-CHO Συλλόγου Εβριτών Ν. Ροδόπης 

Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2019 
Ώρα έναρξης 12.00 

-Παιδική Χορωδία 4ου& 15ου Δημοτικού σχολείου Καλαμαριάς 
-Παιδική – Νεανική Χορωδία Δήμου Διονύσου 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ – ΑΠΟΝΟΜΗ ΒΡΑΒΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΠΑΘΛΩΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ 

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 
Ώρα έναρξης: 19.00 

-Χορωδία Νέας Κίου Δήμου Άργους - Μυκηνών 
-Χορωδία Φιλαρμονία Ξυλοκάστρου 
-Χορωδιακό Εργαστήρι «Ίαμβος» 
-Χορωδία “Canto Mortale” Ωδείου Άλφα 
-Κερκυραϊκή Καντάδα και Μαντολινάτα


Ι ΚΤΕΟ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ ΜΕΡΑΚΛΙΔΙΚΟ ΣΑΛΑΠΑΤΑΣ