![Συμβολική ποδηλατάδα στο Ναύπλιο για την "Ευρωπαϊκή Ημέρα Χωρίς Αυτοκίνητο" (βίντεο) Συμβολική ποδηλατάδα στο Ναύπλιο για την "Ευρωπαϊκή Ημέρα Χωρίς Αυτοκίνητο" (βίντεο)](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgYj-jiYnqCtRajpBfQYUja5UjwY7vHw7YioPVoc0jZbxwzxDbdBSElJK_XDqZAwQO4k0PDEx5Wolr25uJvHUXCarkbm3cgjMh6fuoCgkl-FDPogYLponmly2HU6k8nHf4CXAy8O8jmMkw/s16000-rw/PODHLATADA1A.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEicj7Vo0crK1rGgpnZQp4VRUt1ioXcBnPIdJ-tl8Y-zLnaVfsMzO4JHgLpp7trzAp0rXaL0IEjDtwwaJ_rfQHcqaL3Nxej3lTmnY5RxHVTc70aOVMfq3VWzOUwLTplJeWF-SuXMaLnu7rI/w640-h426-rw/DSC_8947.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh-uJWF8rI1cJ72fGihyphenhyphen_x-Sy_zZdBegI6a01nLuS5lBQLI9kUWzZHzGvvxozfewK0kxlzx83F7FI68-wapHyHA-6qyD3I5_oifRLlego2wyAK4rpsH7tkARmulBz7PiWdQED1Ja1FHmkA/w640-h426-rw/PODHLATADA1.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgR7KGlfE-97SSp12pZ1Sp3QwiJ67s_svEDJbjy8VDvXjFkqBC5oJcSHB6iSNYQ3FeoktqX3m7S40PEmL37FAqpQN2VPQgnN0n-VfecB_ijeBXvCwDId5R1c-Y_sM2yCokD_Z8uGwzZAqY/w640-h426-rw/PODHLATADA1AA.jpg)
Ο Δήμος Ναυπλιέων συμμετέχει ενεργά και συμβάλλει στην κατεύθυνση της βιώσιμης αστικής κινητικότητας με το άνοιγμα ενός ακόμη σταθμού ποδηλάτων μπροστά από το κτίριο της Βίλας Ζυμβρακάκη.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgi9E2Kr1K8Rr1CxGKyCP90jW5xf5eP4PHIaO0oNVo_fEFCnbYYM7N0ApT_Vevi6RVbCFvgx4luLw6QvMgZQJ6nRB9R0MS5wVPOwVIOrA5BoO_X-wkrnxigadM1rEBLuc3Q9zdWxnYe-o0/w640-h426-rw/PODHLATADA1AAA.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhry46IM_cMa4peGumgI8lxMrWgRMKEFjTktMcHPTZpALgSO7tx5_S_kbsfirhJA84Uy-f2qrN8MZ3fWoagthX4O7_4Tdp6uZmkq53YGUMsVYviJaUaailkdeZGL8K_u9yQB8cqQH0Zsas/w640-h426-rw/PODHLATADA1AAAA.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiawCeExtXWtjRj18GxCO5jMjmHXRr-T0Byr_bFmimqQlCkQHAghqW1_pohlMTu4wgJMDLh17gxmHgVhUZgmntI4CjGSQwh3NqKCMxscj6GJBT1uFWovL6EmF21xJc8b3itCd9TIdA3KyU/w640-h426-rw/PODHLATADA1AAAAA.jpg)
Επίσης, διοργάνωσαν:
- περιήγηση ποδηλάτων με συμβολικό χαρακτήρα στο κέντρο της πόλης
-έκθεση καλλιτεχνικών δημιουργιών μαθητών/-τριών με θέμα την «Βιώσιμη πόλη» και διάχυση των μηνυμάτων τους στην τοπική κοινωνία,
- και ενημέρωση των πολιτών του Ναυπλίου με φυλλάδιο που περιέχει θέματα βελτίωσης της καθημερινής ζωής στην πόλη.
- περιήγηση ποδηλάτων με συμβολικό χαρακτήρα στο κέντρο της πόλης
-έκθεση καλλιτεχνικών δημιουργιών μαθητών/-τριών με θέμα την «Βιώσιμη πόλη» και διάχυση των μηνυμάτων τους στην τοπική κοινωνία,
- και ενημέρωση των πολιτών του Ναυπλίου με φυλλάδιο που περιέχει θέματα βελτίωσης της καθημερινής ζωής στην πόλη.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEioz7PUjVhWxrBQrBhnytkdfJePDJUPQ-5-Mikll82-tzLvc8LCONOL7mJIliN027b_V3mcFYZQMtAIlWfSFoX4P9VNaFRm7L8rI7qIawIJtf6OY9Ac6o6-KrWZ6i3tfP-tmHxEVcLRTxM/w640-h426-rw/PODHLATADA1AAAAAA.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhwqv7S1sfXe0o8HLifABp2RVMOdstkbt6u2qbvMXUGJ0gbzVeasdZpFlk8z3Ya6QGPyp0DgWUVeWXiGowTgi8t069P3G8FlSazmHHfg9n7Ci4GYH4QYCQxuVRoHsFhOVDC3khvUW6GzCQ/w640-h426-rw/PODHLATADA1AAAAAAG.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjeJL8DBFPPQinykDtB_meCaxepsdzsNzhfA0sDgeQG9t8nYlgM3xJNu-rxLOeLR25JrXcydHLWMW0i6g94GzHNWJxORJAkQBLKw6aBezE98eOcG6t0YDXf9UK88Rp4xXD2RQHiKKgnamk/w640-h426-rw/PODHLATADA1AAAAAAGF.jpg)
Σήμερα και μετά το άνοιγμα του νέου σταθμού προκειμένου να γίνει προώθηση της μετακίνησης των πολιτών χωρίς αυτοκίνητο διατίθενται δωρεάν ποδήλατα στους δημότες (με σειρά προτεραιότητας) για μια σύντομη ποδηλατάδα.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgAeKRc8wwjvPqW1zHSwVAN_U9A-8IEzhLrl_4pysTr_udNvbpTaLLt_3TgrpiTetQs_7xN8q6xIrW-KDfYNQvyzAS9R1kFOL3XO4cqndgDpLizwhcxc-s1BzkRt9gZI8bgfCL-KRi9z1s/w640-h426-rw/PODHLATADA1AAAAAAGFG.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEinjrFVnA_7whfEvwo_ZJK9I0zQ_XOtgYhHdzXLiKXgXGbUcQW4fsFsaZwCZ9aYGhr2mDVLoPAz75e08aVG1Euq-h-oJvkLznNbLPhkhtQ5oB5e5UUS5iomMO7urF1gaOo6HeBl_Oj_5rg/w426-h640-rw/PODHLATADA1AAAAAAGFGF.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiG55xOGK-aTtBIFkJ1cpB4esnPuoaycHRHY6Ga-PnLR5hdaLxWDxJrV0aFS3IlN66Yqs484kB_4eyr7NFrIqa5DX9g4DHzyIRYLS52tKYOodIs7OeSoJZ5FhUoLER9h9nMmudgzOhoB_U/w640-h426-rw/PODHLATADA1AAAAAAGFGFH.jpg)
Στις δράσεις για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας και την προώθηση της πεζής μετακίνησης, θα τηρηθούν απαρέγκλιτα οι οδηγίες του ΕΟΔΥ για την προστασία από την λοίμωξη COVID-19.
Στην κάμερα των Αργολικών Ειδήσεων μίλησαν ο υπεύθυνος σχολικών δραστηριοτήτων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας Γιάννης Γιατράκος, η υπευθυνη σχολικών δραστηριοτήτων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αργολίδας Ελένη Μάρα και η Πρόεδρος του ΔΟΠΠΑΤ και Πρόεδρος των Σχολικών Επιτροπών του Δήμου Ναυπλιέων Μαρία Ράλλη