Δεν τα κατάφερε ο Διομήδης Άργους απέναντι στον ΠΑΟΚ

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 7:41:00 μ.μ. | | | |
Δεν τα κατάφερε ο Διομήδης Άργους απέναντι στον  ΠΑΟΚ
Για την 4η και τελευταία αγωνιστική των play offs της Handball Premier, ο Διομήδης Άργους αντιμετώπισε το απόγευμα της Τετάρτης 16 Ιουνίου στο κλειστό της Νέας Κίου Αργολίδας τον ΠΑΟΚ.
Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Διομήδη Άργους με 26-28 στο Κλειστό Γήπεδο Νέας Κίου, στο πλαίσιο της τέταρτης και τελευταίας αγωνιστικής των Play-Off της Handball Premier, παίρνοντας το δεύτερο «εισιτήριο» για τους τελικούς του πρωταθλήματος.
Σε ένα όμορφο πρώτο ημίχρονο, με σπουδαίο χάντμπολ και από τις δύο ομάδες, ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας μία μικρή διαφορά δύο τερμάτων, 1-3. Οι γηπεδούχοι στην συνέχεια αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά εξίσου με δύο τέρματα, 10-8. Ο ΠΑΟΚ, έχοντας σε καλή μέρα τους Στογιάνοβιτς και Λιάπη, οι οποίοι ηγήθηκαν επιθετικά στο πρώτο μέρος με εννέα από τα 15 τέρματα, προσπέρασε τους «Λύκους» με 10-11. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, ο Δικέφαλος «έσφιξε» την άμυνα του, βρήκε λύσεις επιθετικά στο πρόσωπο του Νικολαΐδη, και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 13-15.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ έκανε ιδανικό ξεκίνημα με 0-4 σερί, ανοίγοντας την διαφορά στα έξι τέρματα, 13-19. Με τον τερματοφύλακα του Δικεφάλου, Ιγκόρ Άρσιτς, να κάνει μαγικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ κρατούσε την διαφορά που είχε χτίσει από την αρχή του δευτέρου μέρους, 18-24. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο δεκάλεπτο με δικό τους 2-0 σερί μείωσαν σε 20-24, με τον Λιάπη να απαντά με δική του «βολίδα», 20-25. Οι «ασπρόμαυροι» συνεχίσαν σε υψηλό τέμπο, παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος και την πρόκριση στους τελικούς με 26-28.
Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του ΠΑΟΚ στις 22 Ιουνίου κόντρα στην ΑΕΚ εκτός έδρας, στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα των τελικών της Handball Premier.

Πεντάλεπτα: 3-4, 6-5, 8-8, 10-11, 11-12, 13-15 (ημχ), 13-18, 14-20, 17-22, 20-24, 23-27, 26-28