Με αφορμή τα 100 χρόνια από την γέννηση του κορυφαίου λαϊκού δημιουργού, το Σάββατο 24 Ιουλίου, στον Φάρο, στην παραλία των Μύλων, η ΚΕΔΑΜ παρουσίασε ένα μεγάλο αφιέρωμα στο Γιώργο Μητσάκη, με το μουσικό σχήμα «Κάτι παίζει».
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgBR-6oduRh08WdIMwtpEtfJytCevWjg8Yfxrf_4mV5U_-o_scPxlohMmA5aE-fQF1F0eJ2YpiE4R65thd9qWz27BiRGSQ8C3sNVE08zKYDtX1LCOg3f1Ba1B-qZaE_8bAEGCG9bbn1Wpk/w640-h480-rw/_220708083_806785790197824_971894379222938749_n.jpg)
Συμμετείχαν οι: Θεόφιλος Μετασίδης (μπουζούκι, τραγούδι), Έλσα Νίκα (τραγούδι), Γιώργος Μουσταΐρας (τραγούδι), Νίκος Πρίγκουρης (κιθάρα), Μάριος Πανταζής (πλήκτρα).
Ακούστηκαν αγαπημένα τραγούδια, που όλοι, κάποια στιγμή τα έχουμε τραγουδήσει. Η προβλήτα και οι γύρω ταβέρνες είχαν γεμίσει από κόσμο, που τραγουδούσε μαζί με την ορχήστρα τις αγαπημένες μελωδίες.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Πρόεδρος της ΚΕΔΑΜ κ. Παναγιώτης Σκούφης και η Αντιπρόεδρος κα Ελισάβετ Δήμα – Πετροπούλου, η οποία διάβασε και αποσπάσματα από την Αυτοβιογραφία του Γιώργου Μητσάκη.
Η εκδήλωση έγινε στα πλαίσια του Φεστιβάλ Άργους 2021. Η συναυλία θα επαναληφθεί στο Κουτσοπόδι (21/8) και στο Άργος (4/9).
Η εκδήλωση έγινε στα πλαίσια του Φεστιβάλ Άργους 2021. Η συναυλία θα επαναληφθεί στο Κουτσοπόδι (21/8) και στο Άργος (4/9).