Κυριακή 29 Μαΐου 2022

Νίκη του Παναργειακού απέναντι στον Τενεάτη Αθικίων με επική ανατροπή

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 7:35:00 μ.μ. | | |
Ποδοσφαιρο
Γκολ και θέαμα προσέφεραν και στην 6η στροφή οι πρωταθλητές των ΕΠΣ, στη μάχη για την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Ο Πρωταθλητής Αργολίδας Παναργειακό για την προτελευταία αγωνιστική των play off αντιμετώπισε στο ΔΑΚ Άργους την Κυριακή 29 Μαϊου τον Τενεάτη Αθικίων.

Τελικό σκορ του αγώνα 2-1

Η ενδεκάδα του Δημήτρη Μπατάκου για τον σημερινό αγώνα: Κοζιώτης, Διαμαντής, Σελλής, Φλεβάρης, Φλώρος , Μπιτίνης, Καλυβάς, Κάπλατζης, Καμπιώτης , De Souza, Αιβαλιώτης.

Επική ανατροπή στο 99ο λεπτό για τον Παναργειακό που βρέθηκε να χάνει στο 88ο λεπτό από τον Τενεάτη και μαζί έχανε πιθανότητα και την άνοδο στην Γ εθνική.

Με δύο γκολ στο 92ο λεπτό με ασύλληπτο σουτ του Ζίου έκανε το 1-1 και επτά λεπτά αργότερα με τον De Souza ολοκλήρωσε την ανατροπή που του δίνει αρκετές πιθανότητες να είναι μέσα στις τρεις ομάδες που θα  προβιβαστούν στην Γ εθνική κατηγορία.

Το μόνο σίγουρο για τον Παναργειακό είναι ότι σε περίπτωση μη ήττας την ερχόμενη κυριακή στην Χαλκίδα η ομάδα ανεβαίνει στην Γ εθνική.

Το σημερινό παιχνίδι ήταν επιθετικός μονόλογος του Παναργειακού από το πρώτο λεπτό, χωρίς τις μεγάλες φάσεις,πλην του πρώτου λεπτού που ο Αιβαλιώτης δεν πλάσαρε από πολύ κοντά.

Ο Τενεάτης ήταν κλεισμένος πίσω σε όλο το παιχνίδι και προσπαθούσε με αντιπέθέσεις να δημιουργήσει προβλήματα.

Τα κατάφερε στο 88ο λεπτό με πλασέ του Ποτήρη.

Εκεί που όλοι νόμιζαν ότιόλα τελειώσαν ,ήρθε το γκολ του Ζιου από τα 35 μέτρα να κάνει το 1-1 και ολοκληρώθηκε η ανατροπή με τον De Souza στο 99ο λεπτό με σουτ ,ύστερα από σέντρα του Μπλάτσου.

Ήταν ένα παιχνίδι που οι 700 περίπου  φίλαθλοι που το παρακολούθησαν ένιωσαν έντονες συγκινήσεις.