Τρίτη 9 Μαΐου 2023

Ο Ολυμπιακός σήκωσε το κύπελλο Ελλάδος στο Ναύπλιο (βίντεο)

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 10:32:00 μ.μ. | | | | |
Αθλητές
Ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή κατέκτησε το 3ο Κύπελλο Ανδρών της ιστορίας του σε ισάριθμους τελικούς, επικρατώντας του αξιόμαχου Δούκα με 28-27 στην παράταση.
Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν τον δεύτερο τίτλο τους στη σεζόν μετά το Σούπερ Καπ και 7ο συνολικά του τμήματος μετά τα νταμπλ του 2018, 2019 και το πρωτάθλημα του 2022.
Την απονομή του κυπέλλου έκανε ο Πρόεδρος της ΟΧΕ Γκαντής Κωνσταντίνος, ενώ τα μετάλλια στους κυπελλούχους έδωσαν ο Γενικός Γραμματέας της ΟΧΕ Χειβιδόπουλος Αναστάσιος και ο Δήμαρχος Ναυπλιέων Δημήτρης Κωστούρος.
Ο τελικός- θρίλερ του 19ου Final Four του Κυπέλλου Ανδρών Λουξ -που διεξήχθη στο ΔΑΚ Αγίας Τριάδας Ναυπλίου- έσπασε καρδιές και κρίθηκε στην παράταση.
MVP της διοργάνωσης ψηφίστηκε ομόφωνα από τους εκπροσώπους των ΜΜΕ ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού Τόμας Μπάουερ, ο οποίος είχε εντυπωσιακή εμφάνιση στον ημιτελικό με την ΑΕΚ, ενώ σήμερα ήταν καθοριστικός σταματώντας δύο πέναλτι του Τζηρά, το ένα στο 57:32 με το σκορ στο 21-21.
Μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησαν τόσο ο Μπάμπης Δομπρής που «κλείδωσε» τη νίκη για τον Ολυμπιακό με γκολ για το 28-26, αλλά και ο Βύρωνας Παπαδόπουλος που ήταν πρώτος σκόρερ με 7 γκολ.
Άξιοι φιναλίστ και συγχαρητηρίων οι παίκτες και το τεχνικό επιτελείο του Δούκα που ήταν άκρως ανταγωνιστικοί και έχασαν στις λεπτομέρειες το κύπελλο.
Γιάντσα με 6 γκολ και Χαριτωνίδης, Παναγιώτου έκαναν μεγάλο παιχνίδι για τη νεαρή ομάδα των «εκπαιδευτηρίων» που διατηρεί πλέον το ρεκόρ των προκρίσεων σε Final Four και τελικών με 10 και 11 αντίστοιχα.
Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο έως το 12’ (5-5). Ο Δούκας με γρήγορη κυκλοφορία πήρε κάποια γκολ από την περιφέρεια με τον Γιάντσα και από θέση πίβοτ με τον Δικαιούλια.
Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός βρήκε περισσότερες λύσεις επιθετικά και σε συνδυασμό με κάποιες επεμβάσεις του Μπάουερ κατάφερε να «τρέξει» επιμέρους σκορ 4-1 και να προηγηθεί 9-6 με τον Παπαβασίλη στο 19’.
Διατήρησε το + 3 (10-7) με τον Μπάγιο στο 22’, τον Δομπρή στο 26’ (11-8) και τον Παπαβασίλη στο 27’ (12-9).
Με τα τέρματα των Παναγιώτου και Χαριτωνίδη η ομάδα του Δούκα μείωσε 12-11 (29’).
Ακολούθησαν τα τέρματα των Παπαβασίλη και Τζηρά που διαμόρφωσαν το αποτέλεσμα (13-12) του ημιχρόνου.
Στην παράταση ο τελικός

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Δούκας έφερε το ματς στα ίσια (14-14) με τέρματα των Παναγιώτου και Τσακουρίδη στο 34’
Η είσοδος του Κοτανίδη έδωσε δύο επεμβάσεις στους «ερυθρολεύκους», ενώ ο Δομπρής απάντησε για το 15-14). Στη συνέχεια οι άμυνες ήταν πρωταγωνίστριες με τις επιθέσεις των ομάδων να υποπίπτουν σε πολλά λάθη.
Το σκορ παρέμεινε ίδιο για πολύ ώρα, μέχρι που ισοφάρισε ο Παναγιώτου για τον Δούκα σε 15-15 στο 40’
Με τον Παπαδόπουλο στο 43’ ο Ολυμπιακός πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων (18-16), ενώ στην επόμενη φάση ο Μπάουερ που είχε ξαναπεράσει στο ματς έκανε μία μεγάλη επέμβαση.
Ο Ολυμπιακός έχασε αρκετές ευκαιρίες για το +3 και ο Δούκας το εκμεταλλεύτηκε ισοφαρίζοντας σε 18-18 με γκολ του Γιάντσα (46’) και του Τζηρά (49’). Στο 52’ ο ίδιος παίκτης νικήθηκε από τον Μπάουερ σε εκτέλεση πέναλτι, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στον Δούκα.
Στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός κέρδισε δίλεπτο αποκλεισμό και ο Δομπρής σκόραρε για το 19-18 (53’), σπάζοντας 10λεπτη αφλογιστία για τους «ερυθρόλευκους».
Γερουλάνος και Τζηράς με αιφνιδιασμό έκαναν το 19-20 στο 54’, ενώ στην επόμενη φάση ο Μποροντάι σταμάτησε τετ α τετ του Παπαδόπουλου από τη γωνία. Ο αριστερός εξτρέμ του Ολυμπιακού έκανε το 20-20 μετά από πάσα- ασίστ του Μπάουερ για να απαντήσει ο Χαριτωνίδης για το 20-21 (56’) από θέση εξτρέμ.
Με προσωπικό γκολ του Πασσιά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 21-21 στο 57’.

Ο Μπάουερ στο 57:32 έκανε άλλη μία μεγάλη επέμβαση σε πέναλτι του Τζηρά και στην επίθεση (59:14) του Ολυμπιακού ο Παπαδόπουλος έδωσε προβάδισμα κυπέλλου στον Ολυμπιακό με γκολ από θέση εξτρέμ για το 22-21.
Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν την τελευταία άμυνα, αλλά ο Μπάγιος έκανε λάθος και μετά το σφύριγμα των διαιτητών δεν άφησε τη μπάλα κάτω, αλλά την έσπρωξε (παρεμπόδιση εκτέλεσης ρίψης) που σύμφωνα με τον κανονισμό επισύρει στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα κόκκινη και πέναλτι, απόφαση που πήραν οι διαιτητές αφού συμβουλεύτηκαν το video. Στο πέναλτι ο Στεφανίτσης νίκησε τον Μπάουερ για το 22-22 και έστειλε το ματς στην παράταση.
Ο Χαριτωνίδης στο 61’ έκανε το 22-23 και ο Παπαδόπουλος ισοφάρισε 23-23 στο 61:38, παίρνοντας και τη δίλεπτη του Τζηρά. Ο Ολυμπιακός έκλεψε την μπάλα στην επόμενη άμυνα του και σε κενό τέρμα ο Σλαβούλιτσα έκανε το 24-23 (63’).
Νέο κλέψιμο του Ολυμπιακού και νέο τέρμα από τον Παπαδόπουλο έκανε το σκορ 25-23 (64’) που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.
Ο Γιάντσα με ατομική προσπάθεια έκανε το 25-24, ο Μοντόρο απάντησε για το 26-24, ενώ ακολούθησαν άλλα δύο γκολ από Χαριτωνίδη και Παπαδόπουλο για το 27-25 στο 68’και το γκολ του Δομπρή για το 28-26 «κλείδωσαν» το τρόπαιο για τον Ολυμπιακό.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 28-27 (παράταση)
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 6-5, 9-7, 11-8, 13-12(ημχ), 15-14, 16-16, 18-16, 18-18, 20-21, 22-22 (κ.α.), 25-23, 28-27

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός):
Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας 1, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 4, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα 2, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ

ΑΣΕΔ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Μαρκατάτος, Τζηράς 5, Παγιάτης 1, Τσακουρίδης 1, Παναγιώτου 3, Γερουλάνος 1, Κοβάνης, Ντούνης, Γιαντσα 6, Χαριτωνίδης 5, Γκάτσεβιτς 1, Κολλυρης, Πάνου 1, Δικαιούλιας 1, Στεφανίτσης 2.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 60’ Μπάγιος (παρεμπόδιση εκτέλεσης ρίψης στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα), Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 3/3-2/4