Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

Αργολίδα Γ΄Εθνική: Νίκη για τον Παναργειακό - Ισοπαλία για την Ερμιονίδα

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 6:52:00 μ.μ. | | |
Ποδοσφαιρικός αγώνας
Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-2 για την ομάδα του Παναργειακού απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Αστέρας Βάρης.

Ο Παναργειακός ξεκίνησε τον αγώνα πολ δυνατά έχοντας τον έλεγχο του παιχνιδιού, απειλώντας με το De Souza με σουτ στο 12ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν μετά το 30ο λεπτό όπου έχασαν δύο ευκαιρίες αλλά βρέθηκαν απέναντι στο Καραργύρη ο οποίος σταμάτησε επιτυχώς τους Ντουλια και Ψυχογιό.

Στο 40ο λεπτό ο Βασιλειάδης ισοφάρισε με σουτ και έκανε το 1-1 που ήταν κ το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναργειακός ήταν καλύτερος δεν κινδύνεψε και σε μία από τις επιθέσεις ο Καρέλης σεντραρε και ο Ηλιόπουλος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 1-2.
Στην ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0) έμεινε η ΑΕ Ερμιονίδας στο Δημοτικό γήπεδο Κρανιδίου, την Κυριακή (28/01), απέναντι στον ΑΟ Πυλίου Κω για την 20η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, με την ομάδα που έχει, πλέον, 12 βαθμούς, να χάνει μεγάλη… ευκαιρία, ώστε να επιστρέψεις στις νίκες και να πλησιάσει τις θέσεις παραμονής.

Η ομάδα της Ερμιονίδας κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην επίτευξη τουλάχιστον ενός γκολ, που θα άνοιγε την… πόρτα για το «τρίποντο».

Η ΑΕ Ερμιονίδας βρήκε απέναντί της έναν αντίπαλο (ανέβηκε στους 20 πόντους), που κοίταξε πρωταρχικά να μην κινδυνέψει και να μη χάσει και στη συνέχεια προσπάθησε να βγει μπροστά, έχοντας μονάδες για να δημιουργούν… καταστάσεις από τη μέση και μπροστά.

Οι παίκτες, παρά τις μάχες που έδωσαν σ’ έναν κακό αγωνιστικό χώρο, δυσκολεύτηκαν να φτάσουν με αξιώσεις, απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά σε περιπτώσεις που έγινε αυτό, έλειψε το… καθαρό μυαλό.

Όπως στο 90’+1, όταν ο Βιρβίλης με κεφαλιά μόνος του μέσα στην περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ του Αλεξανδρή, έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Ντινόπουλος έδωσε περισσότερες μάχες, προσπαθώντας να... σπάσει την μπάλα, ενώ όποτε βρέθηκε στην περιοχή, αυτό δεν έγινε με καλές προϋποθέσεις.