Ήττα του Διομήδη Άργους από τον ΠΑΟΚ με 24 - 25

ΑΡΓΟΛΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ | 7:51:00 μ.μ. | | | | | | |
Ήττα του Διομήδη Άργους από τον ΠΑΟΚ  με 24 - 25
Ξεχώρισε το ντέρμπι Διομήδης Άργους - ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Handball Premier.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε στο κλειστό της Νέας Κίου τον Διομήδη Άργους με 24-25.Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να διαδέχονται στο σκορ η μία την άλλη.
Ο Διομήδης βρέθηκε μπροστά μέχρι και με τρία γκολ διαφορά, περίπου τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Δικέφαλο να βγάζει την απαιτούμενη αντίδραση και με σερί 0-4, έκανε την ολική ανατροπή πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενος με 11-12.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Αλέξη Παπαβασίλη, μπήκαν πιο αποφασισμένοι, με περισσότερο πάθος και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στα τρία γκολ υπέρ τους, προβάδισμα το οποίο διατηρούσαν μέχρι και το 50ο λεπτό.
Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Διομήδη έβγαλαν αντίδραση και με ένα σερί 4-0, πέρασαν μπροστά έξι λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης με 22-21.
Το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, ήταν αυτό που θα έκρινε τον νικητή της αναμέτρησης, καθώς οι δύο ομάδες μπήκαν σε αυτό ισόπαλες, με το σκορ να είναι 22-22. Στο 56ο λεπτό, ο νεοαποκτηθείς Ουκρανός τερματοφύλακας, Μπόρις Κριούτσκοφ, απέκρουσε το πέναλτι του Λίμα και στην επίθεση ο Πετρίδης έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 22-23.
Περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (23-23), με το γκολ του αρχηγού του ΠΑΟΚ, Θοδωρή Πετρίδη, να βάζει μπροστά τον Δικέφαλο με 23-24. Συμπαραστάτης και κύριος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν και ο Μπόρις Κριούτσκοφ, ο οποίος με καταπληκτική επέμβαση ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, κράτησε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ.
Με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ, ο ΠΑΟΚ πήρε το διπλό με σκορ 24-25.
Τα πεντάλεπτα: 3-2 (5'), 3-4 (10'), 4-6 (15'), 7-6 (20'), 10-8 (25'), 11-12 (30'), 14-15 (35'), 14-17 (40'), 16-19 (45'), 18-21 (50'), 22-22 (55'), 24-25 (60')